Küresel toplumda güvenlik ve uluslararası polislik çalışmaları
Security in the global society and international policng process
  1. Tez No: 188512
  2. Yazar: ÖMER ATASOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT LAÇİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Polislik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma günümüz güvenlik algılamalarını ve bu algılamaların güvenlikhizmeti sunan kurumlarına yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amacıngerçekleştirilebilmesi için küreselleşme süreci ve bunun güvenlik üzerine olan etkisiincelenmesi gerekmektedir.Küreselleşme süreci toplumları iç içe geçirerek irtibatlandırmakta ve sosyalyapıların değişimine neden olmaktadır. Bu irtibatlı yapı içinde herhangi bir yerdemeydana gelen bir olayın doğrudan veya dolaylı olarak diğer toplumları etkilendiğigörülmektedir. Diğer bir ifadeyle, küreselleşme süreci bütün dünya toplumlarınınbirbiriyle itribatlandırması adeta küresel bir toplumun oluşumuna neden olmaktadır.Küresel toplum yapısı içinde teknolojik imkanlarının birçok olumlu gelişmelereön ayak olmasının yanı sıra, bu imkanların ulus devlet yapısı içindeki suç ve suçlulartarafından da kullanılmakta ve bu sorunlar uluslararası bir nitelik kazanmaktadır.Uluslararası yapısıyla suç, küresel toplumun öncelikli tehdit algılaması olarakgörülmeye başlanmaktadır. Bu bir anlamda güvenlik algılamalarında değişim meydanageldiğini göstermektedir.Bu değişim, güvenlik hizmeti sunmakla görevli kurumları uluslararası boyutludüşünme ve hareket etme zorunda bırakmaktadır. Küresel toplumun tehditalgılamasındaki tehditlerin daha ziyade polis kurumunun ilgi sahasına giren konularolması, değişimde polis kurumunu öne çıkarmakta ve uluslararası sorunlarlamücadelede uluslararası polislik formatının gelişimini gerekli kılmaktadır. Uluslararasıpolislik, polis kurumunun ilgi ve sorumluluk alanındaki konuların uluslararası nitelikkazanması karışında polis kurumunun refleksini yansıtmaktadır. Uluslararası polislikgünümüz küresel toplumu için gerekli bir polislik formatı olmakla birlikte,çalışmamızın başlığında kullanılan `çalışma' kelimesinden de anlaşılacağı üzere bu birsüreci ifade etmekte ve küresel toplumun gelişine paralel olarak gelişme göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to exemine today?s security perception and its reflections tosecurity institute. For this aim, globalization and its impact on security should beexemined.Globalization makes the societies connected and causes to change socialscruture. In this connected scruture, any event directly and indirectly affects all the othercommunities. With a different explanation, globalization makes all world societiesconnected eachother and causes to bring a global world society.In global world society, although technological innovation leds to many positivedevelopments, crime and criminal also use this developments and problems getsinternational character. International crime and criminals are considered as the majorthreat to the global world society. Anway, it means to security perception was evoluted.This evolution enforces security institutions to think and act internationally.Global world society?s thearts expecially enforce police institutions and in order to dealwith international problems, a new form of policing, international policing, is beingdeveloped. International policing, is the answer of police institutions against tointernationalizing problems which is in responsibility of police. On the one handinternational policing, is a necessary formation of policing, on the other hand, as we canunderstand from the headline of our study, process, it develops parallelly of globalworld society.