Avrupa'daki siyasi partilerin çevre politikalarının karşılaştırmalı analizi: Almanya, İngiltere ve Fransa örnekleri
Comparative analysis of environmental policies of political parties in Europe: The cases of Germany, France and Britain
  1. Tez No: 775527
  2. Yazar: BURAK BAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ONUR TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Çalışmaları Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İlk insanın yeryüzünde yürümeye başladığı tarihin ilk dönemlerinden, günümüz modern devletlerine kadar gelen süreçte insan ve içinde bulunduğu çevre ile olan ilişkileri her daim komplike olmuştur. Çevre ile sürekli bir etkileşim içerisinde bulunan insanlık bu ilişki çerçevesinde gelişim ve değişim süreçlerinden geçmiştir. Bu çalışmada iş bu süreçlerde çevrenin hangi konularda insan yaşamını etkilediği ve bu etkilerin güncel siyasi politikalara partiler üzerinden nasıl yansıdığı ele alınacaktır. Dört bölümde ele alınacak çalışmanın ilk bölümde konunun temel kavramları olan çevre, insan ve çevresel güvenlik tanımlamalarına yer verilerek çevre konusunun siyasete yansımasındaki en önemli etki olan güvenlik sorunu çözümlenecektir. İkinci bölümde yeşil siyaset ve yeşil siyasi partilerin ortaya çıkması ve bu süreci ortaya çıkaran toplumsal ve çevresel dinamikler tarihsellik çerçevesinde ele alınacaktır. Üçüncü bölümde güncel siyasette söz sahibi, yeşil teoriyi ideoloji olarak benimsemiş yeşil partilerin Almanya, İngiltere ve Fransa örneklerine değinilecek ve partiler hakkında genel bilgiler verilecektir. Çalışmanın son bölümünde ise ele aldığımız yeşil partilerin kendi ülkelerinde faaliyet gösteren diğer siyasi partiler ile çevre ve enerji konusundaki politikalarının karşılaştırılması yapılıp buradan hareketle yeşil partilerin ülke ve uluslararası siyasete etkileri çözümlenecektir. Çalışmanın amacı çevre konusunun sivil toplumda yerel konularla ilgili bir mesele iken zamanla nasıl küresel bir boyut kazanarak önce teori sonra siyasi ideolojiye dönüşümünü ve bu dönüşümün sonucunda ortaya çıkan yeşil partilerin ulusal ve uluslararası etkilerini açıklamaktır. Bu kapsamda yeşil siyasetin etkili olduğu 3 farklı ülke Almanya, İngiltere ve Fransa ele alınarak yeşil partilerin faaliyetlerinin bu ülkelerin politikalarında ve kendi iç siyasetleri üzerindeki etkilerine değinilecektir. Son aşamada ise çevre politikalarının güncel yaşantı ve siyasetteki önemi ve etkileri analiz edilerek konunun neden üzerinde durulması gerekilen ehemmiyetli bir mesele olduğu değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
From the first periods of history when the first man began to walk on earth to today's modern states, his relations with man and his environment have always been complicated. Humanity, which is in constant interaction with the environment, has gone through development and change processes within the framework of this relationship. In this study, in these processes, the issues on which the environment affects human life and how these effects are reflected in current political policies through parties will be discussed. In the first part of the study, which will be discussed in four sections, the basic concepts of the subject, environment, human and environmental security definitions, the security problem, which is the most important effect on the reflection of the environmental issue on politics, will be solved. In the second part, the emergence of green politics and green political parties and the social and environmental dynamics that led to this process will be discussed within the framework of historicity. In the third chapter, Germany, England and France examples of green parties that have a say in current politics and have adopted the green theory as an ideology will be mentioned and general information about the parties will be given. In the last part of the study, the policies of the green parties operating in their own countries on environment and energy will be compared and the effects of green parties on the country and international politics will be analyzed. The aim of the study is to explain how the environmental issue has gained a global dimension over time from being an issue related to local issues in civil society to a theory and then into a political ideology and the national and international effects of the green parties that have emerged because of this transformation. In this context, three different countries, Germany, England, and France, where green politics are effective, will be discussed and the effects of the activities of green parties on the policies of these countries and their own domestic policies will be discussed. In the final stage, the importance, and effects of environmental policies in current life and politics will be analyzed and why the issue is an important that needs to be addressed will be evaluated.