Terör eylemlerinin medyaya yansıması (15-20 Kasım 2003 İstanbul saldırıları örneği)
Reflections of terrorist attacks on media (case of 15th-20th November 2003 attacks in Istanbul)
  1. Tez No: 188520
  2. Yazar: GÖKHAN GÖKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde terörizm, hem yerel hem de uluslararası boyutlarda gözlemlenebilen birolgu haline gelmiştir. Bu çalışma terör olgusunun global bir boyut kazandığı böyle birortamda kitle iletişim araçları terörizm ilişkisini açıklığa kavuşturma amacıyla kalemealınmıştır. Terör örgütlerinin medyayı ne şekilde ve ne amaçla kullandığını ortaya koyan buçalışma medyayı terörizmin asıl sorumlusu olarak nitelendirmese de terör eylemlerinin kamuyararına uygun sorumlu bir yayıncılık anlayışıyla verilmesi gerektiğini göstermeye çalışır.Çalışmamız genelde medya ve terör ilişkisinin boyutlarını ortaya koyduktan sonraterör eylemlerinin niçin haber yapılması gerektiğinin altını çizmeye çalışır. Bir diğeranlatımla, medya ve terör ilişkisinde yaşanan olumsuzluklar bu eylemlerin haberyapılmasından değil terör eylemlerinin sansasyonel bir şekilde ve görüntü kirliliğine yolaçacak biçimde haber haline getirilmesinden kaynaklanır.Çalışmamızda medya ve terör ilişkisi açısından örnek olay olan 15 ve 20 Kasım2003'te stanbul'da meydana gelen terör eylemlerinin Türk medyasına yansımalarıincelenmiştir. Medyanın bu eylemleri sansasyonel ve görselliği ön plana çıkaran bir şekildehaber yaptığı ortaya konulduktan sonra çalışmamızın sonunda medyanın terör eylemlerini neşekilde haber yapması gerektiğine dair önerilere yer verildi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, terrorism does not manifest itself merely in ethnic and local violenceactions. In these circumstances where the phenomena of terrorism gained a global character,this study was intended to clarify the relationships between the mass communicationinstruments and terrorism. While the media was not characterized with a primary responsiblefigure for these terrorist actions which the terrorist organizations can easily shape and use forstrategic objectives, this study underlines the necessity of publishing those terrorist actionswith a perspective sensitive to the public interests.After demonstrating the several dimensions of media-terror relationships, our studyunderlines the reasons why terrorist actions should be published in media. Shortly, thenegative aspects inherent in the media-terror relationship were not originated from thepublication of these terrorist actions but the manner of publishing them in which they werereflected in a sensational ways and caused a high degree of ?image terror?.In the last part of our study, in order to show the media-terror link we analysed as anexemplary cases of the emerging terrorist attacks in 15th and 20th November 2003 in stanbuland their reflections on Turkish media. After clarifying the sensational manner of publishingterrorist attacks and the manner of prioritizing the visual aspects in the publication of aterroris attack, the study ultimately opens places for several propositions on how media haveapproached to the publication of terrorist actions.