Terör örgütlerinin basın yoluyla sürdürdükleri propaganda faaliyetlerine bir örnek?Sabancı center suikasti ve Fehriye Erdal?
?Sabanci center assassination and Fehriye Erdal' a sample for terorist organization's propaganda activities through media
  1. Tez No: 207250
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM YURTTUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZETBu çalışmayla 09.01.1999 tarihinde, İstanbul ilinde yasadışı sol bir terör örgütü olan DHKP/C (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi/Cephesi) tarafından Türkiye'nin en önde gelen işadamlarından birisi olan Özdemir SABANCI ve (2) personeline yönelik yapılan silahlı saldırının medyaya yansıması incelenmiştir. Eylemi ilginç kılan bir diğer husus ise faillerinden birisinin örgütü bırakarak eylemden (1) yıl sonra Suriye'de Türk güvenlik güçlerine teslim olması bir diğerinin ise, 1999 yılında Belçika'da tesadüfen ele geçirilmesidir. Belçika'da yakalanan Fehriye ERDAL'a Türk basınının ilgisi oldukça fazla olmuştur. Bu çalışmayla terör eylemlerinin medyaya yansımaları ve Fehriye ERDAL'ın diğer saldırganlardan daha ön plana çıkarılma sebepleri bilimsel metodlarla açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOn 19.01.1999 in İstanbul, an illegal left wing organization (DHKP/C) conducted an armed attack to the one of the leading businessman in Turkey, Özdemir SABANCI and his 2 employees and by this study, it is analysed the reflection of this attack on media.One interesting aspect of this attack is after one year from the attack one of the perpatrator?s escaping from DHKP/C and surrending to Turkish security forces in Syria, another is capturing the other in Belgium incidentally, in 1999. Especially Turkish Media showed an interest to Fehriye ERDAL who was captured in Belgium.In this study, it is tried to explain with scientific methods, the causes of why media brings Fehriye ERDAL in the foreground from the other offensives.