Türkiye'de 1950-1960 arasında kültür politikaları ve müzelere etkileri
- Tez No: 188536
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BURÇAK MADRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET1950-1960 arası Türkiye'de uygulanan kültür politikaları ve bu politikalarınmüzelere ve müzeciliğe olan etkileri incelenmiştir. Bu dönemde uygulanan kültürpolitikalarının daha iyi anlaşılması ve analizinin yapılabilmesi için, ayrıca 1950 öncesiCumhuriyet dönemi uygulanan kültür politikaları da genel hatlarıyla incelenmiş ve birkarşılaştırma imkanı yaratılmıştır.Dönemlerin kültür politikaları, siyasi ve ekonomik arka plandan bağımsız olarakdüşünülemez. Bu nedenle kültür politikalarının hangi dinamiklerden etkilenerekoluştuğu, bu arka plan gözetilerek araştırılmıştır.Araştırma yapılırken, tez konusunun kapsadığı döneme ait birincil yazılıkaynaklar taranmış ve dönemin belli başlı olaylarını konu alan eserler incelenmiştir. Bukaynaklardan yola çıkılarak dönemin müzelerle ilgili verileri ortaya konmuştur. Buveriler, daha önceki dönem verileriyle karşılaştırılarak yorumlanmıştır.Yapılan araştırmalar sonucunda 1950-1960 yılları arasında, 1950 öncesindekidurumun aksine, devletin kültür politikaları üretimine önem vermediği ve buna bağlıolarak da müzecilik çalışmalarının hükümetler tarafından programlanmadığıbulgulanmıştır. Ancak buna rağmen, 1950 öncesinde yetişen müzeci kuşağının çabalarıve UNESCO ile ICOM'a üye olunması sayesinde, müzecilik çalışmalarının devam ettiğigözlenmiştir.Anahtar KelimelerKültür Politikaları, Müze Teşkilatı, Uluslararası Kültürel lişki, Anıtlar, ArkeolojikKazılar, Siyasi ktisadi Ortam - Kültür Yapısı lişkisi, Erken Cumhuriyet, DP ktidarı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis thesis aims primarily to examine the cultural politics apllied in Turkeybetween 1950-1960 and the hypothetical impacts of those politics on museums andmuseology. To make a comparison and to fully comprehend and analyze the culturalpolitics in the mentioned period, pre-1950 Republican era is also taken intoconsideration in general terms.The cultural politics of a given period can not be investigated as being virtuallyseperated from the political and economic backgrounds. For this reason, in order toestablish the underlying dynamics of cultural politics, an overall political and economicpicture is provided.In order to deepen the research, the primary literature of the relevant period isreviewed and the principal works are thoroughly investigated. Thus, on the basis ofthese sources the data pertaining to contemporary museums is revealed and evaluated incomparison with the former data.As a conclusion, it turned up that in contrary to pre-1950 practices, between theyears 1950-1960 governments did not put an effort in implementing cultural politics anddid not participate in planning museology. However, it can be stated that due to theendeavours of pre-1950 museum curators and the membership to UNESCO and ICOM,museology works in Turkey maintained an average pace.Key WordsCultural Policies, Organisational Structure Of Museums n Government, nternationalCultural Relations, Monument, Archeological Excavations, Politic And EconomicEnvironment-Cultural Organisation Relations, Early Turkish Republic, DP Era