Toplam kalite yaklaşımı çerçevesinde elektronik ortamda insan kaynakları yönetimi ve bir uygulama
  1. Tez No: 188537
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞULE ÇERİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Toplam kalite yönetimi, İnsan kaynakları yönetimi ve Elektronik insan kaynaklarıyönetimi konuları günümüzde daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. ÇalışmadaToplam kalite yaklaşımı çerçevesinde elektronik ortamda insan kaynakları yönetimikonusu incelenmiş ve bir uygulama ile desteklenmeye çalışılmıştır.Toplam kalite yönetimi çok boyutlu bir şekilde ele alınmıştır. Toplam kaliteyönetimi, kuramsal olarak ve tarihsel gelişimi açısından incelenmiş, neden ve nasılyapıldığı, ne gibi faydalar sağladığı ortaya konmuştur. Toplam kalite yönetimi ile İnsankaynakları yönetimi arasındaki ilişki çeşitli yönleriyle incelenmiştir.Personel yönetiminden, İnsan kaynakları yönetimine; İnsan kaynaklarıyönetiminden de, Elektronik insan kaynakları yönetimine geçiş süreci incelenmiş, aradakifarklar ortaya konulmuştur. Değişen teknolojik yapı ile birlikte İnsan kaynakları yönetimifonksiyonlarının elektronik ortama taşınması ve bunun organizasyonlar tarafından tercihedilme nedenleri üzerinde durulmuştur.Çalışmada amaç; Toplam kalite yönetimi, İnsan kaynakları yönetimi veElektronik insan kaynakları yönetiminin kuramsal ve uygulamalı olarak ele alınması ilebu sistemlerin birbirleriyle etkileşimlerini inceleyerek, bu konuda genel bir bakış açısısağlamak olmuştur.
Özet (Çeviri)
There is a growing interest in theory and in practice with regard to the relationshipbetween total quality management (TQM), human resource management (HRM), andelectronic human resource management (e-HRM) as well as the relationship betweenthese perspectives and business performances.This work examines the fact that Total quality management, Human resourcesmanagement and Electronic human resource management as a multi-dimensionally. Web-based technologies are fundamentally changing the way human resource management isbeing conducted.The aim of this thesis is to discuss the relationship between the Total qualitymanagement, Human resource management and Electronic human resource management.