Takım halinde öğrenme laboratuvar çalışmaları ve finans sektöründe bir uygulama örneği
- Tez No: 188538
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ÇERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Takım Halinde Öğrenme Laboratuvarı, öğrenen organizasyon olma yolundaki birorganizasyonun, öğrenen organizasyon disiplinlerini, özelliklerini, araç ve yöntemlerini örnekçalışma yöntemleriyle, kontrollü bir takım çalışması ortamında uygulaması ve öğrenmesisürecidir.Öğrenen bir örgüt olmayı hedefleyen firmaların bu amaçla tercih ettikleri en yaygınyöntem olan Takım Halinde Öğrenme Laboratuvarı, iş hayatında karşılaşılan sorunlarınçözümüne yönelik örnek olay çalışmalarıyla, öğrenen organizasyon disiplinlerinin hayatadönük somut yönünü sergiler.Bu çalışmada, öğrenen organizasyon olma yolunda çalışmalar yapmış olan FamilyFinans AŞ'de uygulanan takım halinde öğrenme laboratuvar çalışmaları ve uygulama sonrasıkurulan ve faaliyet gösteren Öğrenen Organizasyon takımları incelenmiştir.Takım halinde öğrenme laboratuvarı disiplinleri, yöntemleri ve araçları kavramsalçerçevede ele alınmış, ayrıca bu disiplin, araç ve yöntemlerle ilgili laboratuvar uygulamalarıda çalışmaya konu edilmiştir.Çalışmanın diğer bölümü, laboratuvar çalışmalarının ardından, kurulan öğrenenorganizasyon takımlarına ayrılmıştır. Bu bölümde kurulan takımlara ilişkin olarak, takımüyeleri, vizyonları, değerleri ve kullanılan araçlara ait bilgiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTLearning Laboratory is a process that an organization, which follows in the path of beinglearning organization, learns and practices learning organization?s disciplines, properties, instrumentsand techniques in a controlled team workshop.Learning Laboratory, that is the most common method preferred by firms which intend to be alearning organization for this purpose, states real life oriented concrete side of learning organization?sdisciplines by sample case workshop which concerning solution of problems faced in business life.In this study, learning laboratory workshop and learning organization?s teams, putted inpractice in Family Finance Inc., is a firm that on path of being learning organization, are examined.Disciplines, methods and instruments of Learning Laboratory are examined conceptually, alsolaboratory workshops of them.Other part of the study is allocated to learning organization?s teams are established afterlearning laboratory workshop. Information about teams? participants, visions, values and usedinstruments, takes place in this section.1