Süreç yönetiminde performans değerlendirme ve bir uygulama
  1. Tez No: 188539
  2. Yazar: BUĞRA ALP BULDUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Yönetim için gerekli olan veriler ancak doğru yöntemlerle güvenilir verilerindeğerlendirilmesi sonucunda sağlanabilirler.Bu çalışma ile, süreç yönetimi performans değerlendirme yöntemlerinin incelenmesi vekullanım açısından kolaylık sağlayan bir yöntemin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu yöntem,insan kaynakları, işe alım ve yerleştirme süreci için uygulanmak istenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde süreç yönetimi ile ilgili tanımlamalar ve süreç yönetimigelişmi ele alınmaktadır. Süreç yönetiminin, temel unsurları, gelişimi, diğer disiplinler ileilgisi incelenmektedir. Süreç yönetiminin bir yönetim yaklaşımı olarak kullanılması ve süreçyönetimi üzerinde durulmuştur.Süreç performansının değerlendirilmesi ile ilgili bölümde, süreç değerlendirmeninamacı, değerlendirme sürecinin alt basamakları detaylandırılmıştır. Süreç değerlendirmeyöntemlerinden en sık kullanılanlar belirtilmiş ve geliştirilen ?Yüzde AğırlıklandırmaYöntemi? ile karşılaştırmaları gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın uygulama kısmında ise ?Yüzde Ağırlıklandırma Yöntemi?nin, Inter PartnerAssistance Yardım ve Destek Hizm. Ltd.Şti İnsan Kaynakları Bölümü ? İşe Alma veYerleştirme Süreci? üzerinde uygulaması gerçekleştirilmiştir.Süreç haritasının oluşturulması ve süreç adımlarının performans kriterlerininbelirlenmesinin ardından, bu kriterler ?İkili Karşılaştırma Matrisi? ile karşılaştırmalı olarak,puanlanmıştır. Bu puanlama, süreçler hakkında bilgi sahibi olan kişiler, o süreç içinde çalışankişilerden oluşturulan ekipler ve süreçlerin izlenmesinden sorumlu birim tarafındangerçekleştirlmiş ve süreç performans puanına katkıları hesaplanmıştır.Seçilen süreç haritası detayında izlenerek oluşturulan bu sistem Ağustos ve Eylül 2005gerçek puanlarını kapsamaktadır.Takibeden bölümde ise ortaya çıkan sonuçlar çerçevesinde kriterlerin incelenmesigerçekleştirlmiştir. Yöntemin amacı olarak, değerlendirilen sürecin performans puanı detaylışekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The only way of obtaining meaningful datas for management is to collect and evaluatethe datas with reliable methods.The aim of this project is to have a general observation on process performancemanagement and a suggestion of an easy applicable method. Tihs method is planned to beused in recruitment and placement process of human resources management department.The first part of this project includes, the definitions and the evolution of processmanagement. The formation and the inter-diciplinary properties of process management isdetailed the following part. Also as a management tool, the steps of process management arebeing axplained particularly.In the second part, the aim of process evaluation is mentioned and follows the steps ofprocess evaluation has been explained. The most recently used evaulation methods arecompared with the new developed method (as a proposal of this thesis), Percentage WeightedEvaluation Method.In the application part, Percentage Weighted Evaluation Method is improved and beused in one of the most critical proceess ?Hiring and Placement Process? of HR Departmentof world wide Inter Partner Assistance of AXA Group. First, process map has been designedand detailed in base of performance criterias. The performance criterias are weighted byusing ?dual comparison matrix? by the people who are informed about these processes, theteams which are formed from the people working in these processes, and the units which areresponsible for monitoring these processes.As the process that the method will be applicated, the real vaules for the selectedcriterias of August and September 2005 are being used.Finally, the results are monitored and be explained in terms of development chances. Asa conclusion, the final performance score of the explained process in being detailed.