Başlangıç düzeyi yabancı dil olarak Türkçe öğretimi için sözlükçe çalışması
  1. Tez No: 188548
  2. Yazar: EMRAH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. AYBARS ERÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZBu çalışmada Yabancı Dil Olarak Türkçe öğretiminde eksikliği duyulan ÖğreniciSözlüğü biçiminde bir sözlük modeli oluşturmaya ve bunu yaparken de yabancı dil olarakTürkçe öğrenicilerinin gereksinimleri düşünülüp sözlük çokdilli olarak tasarlanmayaçalışılmıştır. İlk bölümde sözlük ve sözlüklerin yapılarından söz edilmiş, sözlüklerinözelliklerine değinilmiş ve öğrenici sözlükleri açıklanmıştır. Araştırma bölümündekaynaklardan yararlanarak genel anlamda anadili konuşucuları sözlüğü içerisindebulunması gereken birimler, sözlüğün özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Sonrakibölümde bu genel birimlerden ve kaynaklardan yola çıkılarak bir öğrenici sözlüğüiçerisinde bulunması gereken birimler ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, it has been tried to construct a model for a learners? dictionary, which ismissing for Turkish, as well as doing this, the needs of learners of Turkish as a foreignlanguage has been taken into consideration. The result of it, the dictionary model ismultilingual. In the first chapter, dictionary and its structure and features are specifiedand learners? dictionary is explained. In research chapter, which units should take placein a monolingual dictionary for native speakers are specified in general terms with thehelp of the resources. In the next chapter, taking a step aside from the general remarks,which units should take place in a learners? dictionary are specified.