Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde derlem tabanlı okuma metni denemesi: Gece Kuşları (A1-A2)
A proposal for a corpus-based reading text in teaching Turkish as a foreign language: Nighthawks (A1-A2)
  1. Tez No: 676907
  2. Yazar: BÜŞRA TOMRUKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretiminde Derlem Tabanlı Okuma Metni Denemesi: Gece Kuşları (A1-A2)“ adlı bu araştırmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçeyi öğrenen başlangıç (A1-A2) dil düzeyi öğrenicileri için metinsellik ölçütlerine uygun, okunabilir, öğrenmeye yardımcı ve alanda var olan kaynaklardan farklı olarak birden fazla sonu olup öğrenicinin hikâyenin akışına göre seçim yapıp okumaya devam etmesini sağlayacak bir okuma materyali hazırlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, ”Gece Kuşları“ adında derlem tabanlı bir hikâye metni oluşturulup zayıf deneysel desenlerden ”tek grup öntest-sontest modeli“ ile metin A1, A2 ve B1 dil düzeylerindeki toplam 132 öğreniciye uygulanmış ve elde edilen bulguların hem nitel hem de SPSS 26.0 Programı ile nicel değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu değerlendirmelerde, cinsiyet, yaş ve kur düzeyi değişkenleri temel alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Gece Kuşları metninin, öğrenicilerin okuma tutumlarında olumlu yönde istatistiksel olarak anlamlı değişmelere neden olduğu; öğrenici başarısı açısından beklenildiği gibi B1 dil düzeyi öğrenicilerinin en başarılı grup olduğu; olumlu ve olumsuz görüşlerin sorgulandığı ”Öğrenici Görüş Formu“ bulgularına göre, öğrenicilerin Gece Kuşları metnine karşı olumlu görüşlere sahip olurken olumsuz görüş geliştirmedikleri görülmüştür. Sonuç olarak, ”Gece Kuşları" metninin hedef okuyucu kitlesine (A1-A2) uygun bir metin olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study titled“A Proposal For A Corpus-Based Reading Text In Teaching Turkish As A Foreign Language: Nighthawks (A1-A2)”is to develop a reading material, which is compatible with the standards of textuality, readable, helpful to learning and, differently from the existing resources in the field, has multiple endings that will enable the learner to choose according to the flow of the story and continue reading, for beginner level (A1-A2) language learners who learn Turkish as a foreign language. In accordance with this purpose, a corpus-based story text named“Nighthawks (Gece Kuşları)”was created and the text was applied to a total of 132 learners at A1, A2 and B1 language levels, using“one-group pretest–posttest model”, a type of the pre-experimental research design. The findings of the study were evaluated both qualitatively and quantitatively using the SPSS 26.0 Program. These evaluations were based on the variables of gender, age, and course level. According to the findings obtained, it was observed that the text Gece Kuşları positively caused statistically significant changes in the reading attitudes of the learners, that B1 language level learners were the most successful group as it might be expected in terms of the learner success, and that, according to the findings of the“Learner's Opinions Form”in which the positive and negative opinions were examined, the learners had positive opinions about the text Gece Kuşları and did not develop negative opinions about it. Consequently, it was concluded that the text Gece Kuşları is an appropriate text for the target audience (A1-A2).