Romanlar'da 12 Eylül Askeri müdahalesi
  1. Tez No: 188550
  2. Yazar: ECE CİHAN ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FULYA ATACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZETBu çalışma 12 Eylül romanlarını inceleyerek, 12 Eylül askeri darbesinintoplumsal etkilerinin romanlarda farklı yönleriyle aktarımını incelemeyi hedeflemiştir.Bu incelemeyi yapabilmek amacıyla öncelikle edebiyat ve toplum ilişkisi irdelenmiş,toplumsal ve siyasal gelişmelerin roman sanatıyla etkileşimine odaklanılmıştır. Bubağlamda, çalışmanın ilk bölümünde edebiyat sosyolojisi kuramlarına değinilmiş,özellikle Terry Eagleton, Pierre Macherey, Louis Althusser, Theodor Adorno'nunedebiyat ve toplum ilişkisine dair çalışmalarından yararlanılmıştır.Toplumsal gelişmelerin roman sanatına etkisini çözümlemek üzere 1945'liyıllardan itibaren Türk siyasal hayatındaki gelişmeler çerçevesinde 1960, 1971, 1980askeri müdahalelerinin artalanları üzerine çalışılmıştır. 12 Eylül 1980 askeri darbesininöncesi ve sonrası toplumsal etkileri bağlamında incelenmiştir. Bu etkilerin romanlardaizini sürmek amacıyla, beş kadın yazardan birer roman seçilerek, bu romanlarıntoplumun 12 Eylül askeri darbesinden etkilenen farklı kesimlerini ele almasına özengösterilmiştir. Seçilen romanlar ve yazarları sırasıyla şunlardır: Hiçbiryere Dönüş, OyaBaydar, Hayır..., Adalet Ağaoğlu, Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu, GeceDersleri, Latife Tekin, Kuş Diline Öykünen, Ayşegül Devecioğlu. Bu romanlar 12 Eylül1980 askeri darbesinin toplumsal etkilerini farklı yönlerden ve farklı yaklaşımlarla elealırlar. Romanlarda üzerinde durulan; 12 Eylül döneminde siyasi göçmenlik,üniversiteler, hapishane yaşamı, işçilerin siyasal katılımı ve sol kesimde yer alanörgütler, 12 Eylül sonrası toplumsal değişim ve siyasi hareketler içerisinde kadının yeritemaları çalışma kapsamında ele alınmış, yazarların farklı konular üzerindenromanlarda dile getirdikleri izlenimler ile 12 Eylül dönemi siyasi gelişmelerikarşılaştırılarak incelenmiştir.v
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study is aimed at a deep investigation on the effects of 1980 coup d?etat inTurkey on Turkish society and the novels that has taken this military coup as the main plot.While investigating this subject, the reflection of social and political progresses intoliterature and the relationship between literature and society have become the focus points.By this means, in the first chapter of the study, certain theories of literature sociology arecovered and related works of Terry Eagleton, Pierre Macherey, Louis Althusser, TheodorAdorno are examined.In order to analyse the effect of social developments in novel writing process,Turkish political history from 1945 is explored and the political medium of 1960, 1971,1980 coups are surveyed. Post and pre-coup era are investigated in relation with the socialeffects of the 1980 coup d?etat. Five novels by five female novelists are chosen in order tostudy on the relationship between social changes and novels. During the selection of thenovels, the representation of different social groups has been considered. The chosennovels are enlisted below: Hiçbiryere Dönüş, Oya Baydar, Hayır..., Adalet Ağaoğlu,Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu, Gece Dersleri, Latife Tekin, Kuş DilineÖykünen, Ayşegül Devecioğlu.The main topics that the novels focus on are political immigration, prisons duringthe 1980 coup d?etat, universities, political organizations, torture performed bygovermental entities, the political participation of working class and leftist politicalorganizations, social changes after 1980 coup, the place of women activists in politicalorganizations. The arguments proposed by the novelists deal with different perspectivesare compared with the historical data from 1980 coup d?etat era.vi