Aydınlanma hareketi olarak Türk devrimi
  1. Tez No: 188564
  2. Yazar: ELİF AYŞEN YEŞİL TARLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER OZANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZETTezimde ilk olarak Aydınlanma kavramı ile Aydınlanma hareketinin oluşumu vegelişimi ele alınmıştır. Batıdaki aydınlanma hareketinin oluşturduğu sonuçlar karşısındaOsmanlı Devleti'nin ayak uydurma çabaları ise, ilgili dönemler çerçevesinde irdelenerekOsmanlı toplumunda yeşeren düşünce akımlarına sonraki bölümde ayrıntılarıyla yerverilmiştir.Türk Devriminin genel çizgisi ve Türk Aydınlanma hareketinin nitelikleri ilebaşkaca ülkelerin devrimlerinin Türk Devrimi ile olan etkileşimi üçüncü bölümünkonusunu oluşturmaktadır.Mustafa Kemal Atatürk'ün düşünce yapısının TürkAydınlanma hareketine olan yansımaları; devrimlerin ışığında Türk devrimi ve Türkaydınlanma hareketi birbirini tamamlayan son iki bölümün içeriğini kavramaktadır.Sonuç olarak da Aydınlanma hareketi ve Türk Devrimi incelendiğinde TürkDevrimi'nin birçok yönden Aydınlanma hareketini geçen özellikleri de görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this thesis, the first chapter discusses the concept of Enlightenment, and theformation and development of Enlightenment movement has been discussed. Theadaptation efforts of the Ottoman Empire, facing the results of the Enlightenmentmovement of the west are studied under the related periods and the ideologies establishedin the Ottoman society are discussed in detail in the next chapter.The main direction of Turkish revolution and the specifications of TurkishEnlightenment movement along with the interaction of the revolutions of other countrieswith Turkish revolution is the subject of the third chapter. The reflections of MustafaKemal Atatürk's thoughts to the Turkish Enlightenment movement; Turkish Revolutionin the light of revolutions and Turkish Enlightenment movement constitutes the subjectof the two final chapters.As conclusion, when Enlightenment movement and Turkish revolution are studied;Turkish revolution displays many properties that are beyond the Enlightenmentmovement.