Demokratikleşme teorisinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde uygulanabilirliği sorunu
  1. Tez No: 188565
  2. Yazar: FATİH FURTUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GENCER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZETBu tezin amacı demokratikleşme teorisinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika (ODKA)bölgesinin demokratikleşmesine uygulanıp uygulanamayacağını incelemektir. Temel iddiası,bölge tarihinde ciddiye alınabilecek herhangi bir demokratikleşme pratiği yaşanmamasınakarşın, uygun şartların sağlanması halinde bölgede demokratikleşmenin gerçekleşebileceğihipotezidir. Bu çalışmanın hedefi, birçok bölgede veya ülkede yaşanmış demokratikleşmepratiklerini açıklamada kullanılabilmesine karşın ODKA'da uygulandığında sonuç vermeyendemokratikleşme teorisinin yetersiz kaldığı noktalara dikkat çekmek, demokratikleşmeteorisinin bölgeye uyarlanması ile birlikte ortaya çıkan sorunlar ve çelişkileri göstermek,bunların aşılması için uygulanabilecek politikalar önermektir.Çalışmada ilk olarak, demokratikleşme teorisi kapsamında, demokratikleşme vedemokrasi kavramları açıklanmıştır. Teori incelendikten sonra ikinci bölümde bölgededemokratikleşme tarihi ele alınmıştır. Bölge tarihinde ciddiye alınabilecek birdemokratikleşme pratiği yaşanmamıştır. Buna karşın birçok ülkede demokratikleşme çabalarıyaşanmış, bunun için çeşitli fırsatlar yakalanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünün amacı,bölge ülkelerinin bağımsızlıklarını kazandıkları tarihten günümüze değin yakaladığıdemokratikleşme fırsatları ve bu fırsatların nasıl değerlendirilemediğini, bölge ülkelerindekisiyasal gelişmeler eşliğinde ele almaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, bölgededemokratikleşme sürecinde karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözümüne yönelik önerilerele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this thesis is to research whether the theory of democratization can beapplied to cases of Middle East and North Africa (MENA) regions. The main assertion of thisthesis is that democratization can be fulfilled given that relevant conditions are provided ,even though serious democratization attempts cannot be wittnessed in the region. Thedemocratization theory, which is used to comprehend democratization theories of manyregions and states, cannot provide sufficent comprehension points for the democratizationpratics of MENA region. The objective of this thesis is to highlight insufficient hypotheses ofthe theory, to pinpoint the problems and contradictions when the theory is used to studydemocratization of the region and to suggest some recommendations in order to overcomethese deficiencies.In this study, firstly, democracy and democratization concepts are explained under theheading of the theory of democratization. In the second chapter, the history of thedemocratization in the region is presented. There has been no significant democratizationpractice in the region. On the other hand, democratization attempts have been continuouslyevident in other regions. After the liberation of the states of the region, some democratizationopportunies have appeared in the region, but these opportunities could not be utilized. Theaim of the second chapter is to evaluate the relation between the political movements in thosecountries and the overlooked democratization opportunities. In the third chapter, the problemswhich were confronted with during the democratization process and the recommendations toprevent those problems are stated.