Grimm masallarının çocuklar üzerindeki etkileri
Effects of Grimm tales on children
- Tez No: 188625
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL KOCADORU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
iiDOKTORA TEZ ÖZÜGR MM MASALLARININÇOCUKLAR ÜZER NDEK ETK LERHasan GÜNEŞAlman Dili Eğitimi Anabilim Dalı- DoktoraAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2006Danışman: Prof. Dr. Yüksel KOCADORUMasal, çocuklar için vazgeçilemeyen, hayal dünyalarını süsleyen, besleyen,zenginleştiren bir türdür. Bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Masalların çocukeğitimine katkısı olduğu kadar, tarihçilere, dilbilimcilere ve çocuk edebiyatına da çokkatkısı olmuş ve olmaktadır. Masallar, yaşandığı dönemin kültür ve dil yapısını bizlereakıcı bir üslûpla aktarmaktadır. Bu açıdan, toplum için de büyük önem taşımaktadır.Zamanla değişen çocuk eğitimi ve modern toplumlardaki gelişmeler doğrultusunda bazımasallardaki öğelerin gözden geçirilme ihtiyacı doğduğu kesindir.Bazı masallar çocukların ufuklarını, hayal dünyalarını zenginleştirmektedirler.Grimm kardeşlerin masallarına da bu gözle bakılınca bazı değişikliklerin yapılmasıgerektiği ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.Sinema endüstrisinin de sayesinde filme alınmış masalların günümüzdemilyonlarca aileye ve eve ulaştığını da dikkate alırsak, artık aşınmış, çocuğu yanlışyerlere götürebilecek, şiddetin parçası haline getirebilecek olan masalların uzmanlartarafından ele alınarak incelenmesi faydalı olacaktır.Bu çalışma da bu amaçtan yola çıkarak Grimm kardeşler masallarındabulunabilecek ve çocuk eğitimi açısından eleştirilecek olan unsurları inceleyerek ortayaçıkarmaktır.Daha önce de ifade ettiğimiz gibi masalların toplumsal yönden de çok büyükönemleri bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı bunları yok saymamız mümkündeğildir. Bizler bu masalları çocuk eğitimi açısından düşündüğümüzden dolayı bunlarabir çözüm üretmemiz gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTFairy tale is a kind necessary for children, enriching their world of dreams.Therefore it bears great significance for children. The contribution of fairy tale on theeducation of children is big as well as its contribution on other sciences. Fairy taletransfers us the culture and linguistic structure of the the era it was realized with a fluentstyle. That?s why it is important for society. But beside the beneficient facts it also hassome hazards for children.Some fairy tales broaden the horizons of the children and some enrich theirworld of imagination.It is a certain fact that, regarding the education of children changing within timeand the developments in modern societies, there is a necessity to examine the items insome fairy tales.As a matter of fact regarding also the fairy tales of the Grimm Brothers from thispoint of view it appears that some crucial changes need to be realized.When we take into consideration that thank to the motion- picture industry, fairytales characterized in cartoon movies reach millions of famillies and homes and also asthey are effaced, have the capacity to lead the children to do wrongs and make them apart of violence it will be beneficient that fairy tales are examined by experts in detail.In consideration of this aim this study wants to bring into light the items thatmay be found in the fairy tales of the Grimm Brothers and which also may be criticizedin the regard of child education.I think to say that fairy tales are hazardous and disregard them completely orbehaving as if they are not present is an unjust approach. Because as we stated beforefairy tales have great importance considering the social aspects. Therefore it isimpossible to disregard their presence.While we take the fairy tales into consideration regarding their contribution tothe education of children we have to produce some solutions to the fact.