Seramik ve cam materyallerin sanat objelerinde birlikte kullanım olanaklarının araştırılması
Accompanied usage opportunies of ceramics and glass materials in art objects
  1. Tez No: 253446
  2. Yazar: GÜLAY ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECDET SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Su, toprak, hava ve ateş; tarih boyunca pek çok önemli uygarlığın malzemesi olmuş, insanlık tarihinin en önemli dönüşümlerine tanıklık etmiş ve yaratıcılıkla bir araya gelerek seramiği oluşturmuştur. Geçmişi neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan seramik malzeme, tarih boyunca sürekli kendini yenilemiş ve hayatın her devresinde farklı bir yapı olarak karşımıza çıkmıştır. Bazen bir kap, bazen bir çömlek, bazen bir takı ya da sanat malzemesi?Seramik gibi cam da insanoğlunun binlerce yıldır farklı şekillendirme yöntemleri geliştirerek ürettiği ve farklı amaçlarla kullandığı çok özel malzemelerden birisidir. Günümüzde basit kullanıma yönelik araç gereçlerden ileri teknoloji ürünlerine kadar çok geniş alanda camdan faydalanılmaktadır. Cam sanatsal ifade aracı olarak da oldukça çekici ve önemli bir malzemedir. Heykel plastiğinin temel estetik değerleriyle ele alındığında diğer malzemelere oranla çok daha üstün bir kimliğe ve anlatım gücüne sahiptir. Ayrıca diğer malzemelerle birlikte ve pek çok teknikle uygulama olanağının olması, renk kombinasyonlarına açık olması ve günümüz teknolojisindeki olanaklar sayesinde heykel sanatında malzeme olarak kabul edilmiştir.Günümüz sanat anlayışı çerçevesinde sanatçılar cam malzeme ile eserler üretmekte ya da eserlerinde camı tamamlayıcı malzeme olarak kullanmaktadır. Üretim tekniklerindeki benzerliklerden dolayı seramik ve cam malzeme birbiriyle ilişkilendirilerek, ışık geçirgenliği olan özgün eserler ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Water,soil and water have hosted many significant civilizations ,witnessed the most important transformations of history of humanity through the human history and coming together with the creativity ,have composed ceramics.Ceramics,whose past is almost as old as history of humanity has constantly renewed itself and has always confronted as a different face in every period of life.Sometimes a pot, sometimes a crockery ,sometimes an adornment.As ceramics ,glass ,too, is one of the very special materials which people have been producing by developing different shaping methods and have been using for different purposes for thousands of years.Today ,glass is utilized in a vast area ranging from basic usage-oriented tools to advanced technological goods.Glass is also quite an attractive and significant material as an artistic expression tool.When considered with the basic aestetical values of sculpture plastic ,it has a much more superior identity and expression power compared to other materials. Additionally, thanks to its having the possibility of being used with other materials and through various techniques ,its being open to colour combinations and thanks to possibilities in today?s technology ,it has been accepted as a material in sculpturing.In the frame of current art understanding,artists produce Works by glass or use it as a complementary material in their Works.Owing to the similarities in production techniques,authentic Works are executed by associating glass and ceramics each other.