Vakıflarda uluslararası finansal raporlama standartlarının uygulanması ve bir uygulama
Applying international financial reporting standards to foundations and a sample application
  1. Tez No: 188636
  2. Yazar: AYŞE NİLGÜN ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünya bilgi çağına gelene kadar, ekonomi ve yönetim gücünü elindebulunduranlar, gizlilik esasına dayalı olarak hareket etmiştir. Bunun devamında, krizlerkendini göstermiş ve dünya ekonomisi zarar görmüştür. Gizliliğin buna neden olduğu,teknolojik gelişmeler ile birlikte, bilginin sınırlarının ortadan kalması ve bilgiye erişimimkânın artması sonucu fark edilmiştir.Küresel ve ulusal anlamda ekonominin sürekli büyüme ve iyileşme halindeolması, buna ek ve paralel olarak toplumsal ve ekonomik ihtiyaçların, gerek bireyselgerek makro açıdan artıyor olması, kâr amacı gütmeyen sektörün rolünü artırmıştır.Özellikle vakıflar, günümüzde ?üçüncü sektör? olarak anılmaktadır. Paydaş kitlesi çokgeniş olan bu kuruluşlar, diğer özel ve kamusal kurum ve kuruluşlar gibi, saydamlığaihtiyaç duymaktadırlar.Saydam finansal bilgiye nasıl ulaşılabileceği sorunu, standartlaşmanın öneminedikkat çekmiş ve konunun uzmanı kuruluşları harekete geçirmiştir. Tüm dünyadakikarar alıcıların ortak dili olan bir finansal raporlamanın oluşturulabilmesi için aynıdoğrultuda standart tabloların sunumu gereği ile önce Uluslar Arası MuhasebeStandartları ardından bunları kapsayan Uluslar Arası Finansal Raporlama Standartlarıdüzenlenmiş ve bu konuda yaptırımlar uygulanmaya başlanmıştır.Vakıfların ülke kaynaklarının çoğunluğunu kullanıyor olması ve geniş paydaşkitlesine sahip olması, vakıf finansal tablolarının da Uluslar Arası Finansal RaporlamaStandartlarına uyması gerektiğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Up to the konowledge age, the ones who hold the economic and managementpower in their hands, behaved regarding the rules of the latency and privacy. As a resultof these, there occured crisis and these crisis gave harm to the economy of the world. Itis understood that latency is the reason for all these, after the limits of the knowledgedisappeared and the possibility of reaching the knowledge increased.Enlargement of the economy in global and national means and in paralel with this,increasing behavior of the economical and social needs in both micro and macro termsincreased the role of the non-profit sector. Especially, foundations are regarded as ?thirdsector? nowadays. These instutituons which has lots of shareholders, need transparencyas other private and public institutions.The problem of how to reach transparent financial knowledge madestandardization an important topic and activated the expert instutions in this area. Inorder to satisfy the need of generating standart tables to establish a financial reportingwhich will be the common language of all the ones who make decisions in the world,firstly International Accounting Standards are developed and after, InternationalFinancial Reporting Standards which covers these are developed and sanctions arebegan to be applied.Because foundations make use of the most of the sources of the country and havelots of shareholders, this raised the need of foundations?s financial tables to becompatible with the International Reporting Standards.