Otel işletmelerinin yiyecek-içecek hizmetlerinde dış kaynak kullanımı (outsourcıng): Hizmet kalitesine yönelik yönetici ve müşteri algılamalarının Antalya örneği ile değerlendirilmesi
Outsourcing at food and beverage services of hotels: Evaluation of managers and customers perceptions about service quality with Antalya sample
- Tez No: 188637
- Danışmanlar: PROF.DR. MERYEM AKOĞLAN KOZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde, farklı ürün ve hizmetlerin tüketicilerin beğenisine sunulması, varolan ürünve hizmetlere yeni özelliklerin eklenmesi, gittikçe zorlaşan rekabet koşulları, eğitimliişsiz sayısındaki artış ve artan maliyetler işletmelerin yönetim anlayışlarını önemliölçüde etkilemektedir. Bu koşullar, işletmelerin yeni birtakım uygulamalarayönelmelerine neden olmuştur. Bu uygulamalardan bir tanesi dış kaynak kullanımıdır.Dış kaynak kullanımı işletmeleri esnek bir yapıya kavuşturarak amaçlarına ulaşmalarınayardımcı bir araç olmaktadır. Hizmet endüstrisi içinde yer alan otel işletmelerininyiyecek-içecek departmanlarında dış kaynak kullanımına gittikleri görülmektedir.Böylece, hızlı, kaliteli ve düşük maliyetli hizmet üretmek istemektedirler. Ancak, otelişletmelerinin yiyecek-içecek departmanında dış kaynak kullanımının sunulan hizmetkalitesinin algılanmasını ne yönde etkilediği önemli bir konudur. Bu amaçla,araştırmada yiyecek-içecek hizmetlerinde dış kaynak kullanımının hizmetin kalitedüzeyine yönelik etkileri, yöneticiler ve müşterilerin algılamalarının karşılaştırılmasıylaortaya koyulmuştur. Araştırma sonucunda, ilgili literatüre ve sektöre katkı yapılmasıhedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, representing different products and services to customers, adding new featuresto existing products and services, increasing quantity of the unemployed educated andrising costs are influencing enterprises management intelligence. These circumstances,causes to force enterprises to set of new applications. One of these applications isoutsourcing. Outsourcing becomes a supporting tool that leads enterprises to a flexiblecontexture for reaching their goals. Hotel enterprises, which take places in the serviceindustry, applies outsourcing at food and beverage services. Thus, they want to offerquick and quality services with lowering costs. Nevertheless, in which way thatoutsourcing at food and beverage services influences perceptions of service quality is animportant subject. By this aim, outsourcing at food and beverage services influences ofservice quality is exhibited by comparing managers and customers perceptions. Withthis research, contribution to related literature and enterprises is aimed.