Enflasyon hedeflemesi teorisi: Gelişmekte olan ülkelerde uygulanabilirliği ve Türkiye
Inflation targeting: Its applicability to emerging market economices and Turkey
- Tez No: 188648
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEL DİNLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 620
Özet
ÖZETBretton Woods sisteminin yıkıldığı 1970'li yılların başından günümüze; gerek politikayapıcılar ve merkez bankacılar gerekse iktisatçılar arasında, para politikasının uzun dönemdenihai ve öncelikli amacının fiyat istikrarı olduğu hususunda belirli bir uzlaşının oluştuğugözlenmektedir.Fiyat istikrarı amacının öncelikli hale gelmesi; özellikle 1990'lı yıllarınbaşından itibaren dünya ekonomisinde gözlenen global dezenflasyon olgusuna bağlı olarak parapolitikasının, sürdürülebilir bir büyüme oranına ancak fiyat istikrarını sağlamak suretiylekatkıda bulunabileceğinin anlaşıldığı bir süreci ortaya koymaktadır.Fiyat istikrarının sağlanmasıamacıyla, 1990'lı yılların başından itibaren gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerdeuygulanmaya başlanan enflasyon hedeflemesi, para politikasının fiyat istikrarı amacına uygunbir biçimde yürütülmesini ortaya koyan teorik gelişmeler ile para politikası uygulamalarındanelde edilen deneyimlerin aynı çatı altında buluştuğu bir hedefleme stratejisidir.Gelişmiş ülkeler enflasyon hedeflemesini uygulayabilmek için gerekli stratejik unsurlarauygun bir makroekonomik ortama sahip olmalarına rağmen gelişmekte olan ülkelerin enflasyonhedeflemesine geçebilmeleri belirli stratejik unsurları yerine getirmelerine bağlı olarakgerçekleşmektedir.Bu anlamda, gelişmekte olan ülkeler söz konusu olduğunda enflasyonhedeflemesinin uygulanabilirliği ve başarısı, fiyat istikrarı amacının kur istikrarı ve finansalistikrar gibi diğer amaçlar karşısındaki önceliği hususunda makroekonomik politika ortamınıngösterdiği özelliklere bağlı olarak gerçekleşmektedir.Nitekim, 1970'li yılların başından bu yanagiderek artan ve kronik hale gelen enflasyon oranlarının hüküm sürdüğü bir makroekonomikortamda, sürekli olarak birbirini izleyen büyüme ve kriz süreçlerini yaşayan Türkiye ekonomisiaçısından enflasyon hedeflemesi, uygun bir para politikası çerçevesi sunmasına rağmen,stratejinin uygulanması sürecinde fiyat istikrarı ile diğer amaçlar arasında çatışma yaşanabilecekve hedef enflasyondan sapmalar söz konusu olabilecektir.Bu bağlamda, enflasyon hedeflemesi,bir yandan düşük kredibilite ve zayıf ve kırılgan kurumsal yapı diğer yandan yüksek düzeydemakroekonomik istikrarsızlık ortamı arasında varolan kısır döngünün ortadan kaldırıldığıdüzeyde uygulanabilir bir görünüm arz etmektedir.x
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn recent years a growing consensus has emerged among central bankers and economistsis that, price stability is the primary and over-riding long run goal of monetary policy.Settingprice stability as the primary goal of monetary policy is a growing belief among central bankersand economists that low inflation helps to promote economic efficiency and sustainable growthin the long run.However, despite this consensus there still remains a question regarding howshould monetary policy be conducted to achieve the price stability goal.Given the breakdown ofthe relationship between monetary aggregates and inflation and problems with exchange ratetargeting, many countries have recently adopted inflation targeting as their monetary policyframework.By linking monetary policy to medium and long term horizons but without losingcentral bank?s flexibility in order to respond to short run developments, inflation targetingcreates a rough compromise between the discipline and accountability of rigid rules and theflexibility of the discretionary approach.This thesis, assesses inflation targeting as a framework for the conduct and evaluation ofmonetary policy in emerging market economies with special reference to Turkish economy.Despite the macroeconomic performance of developed countries under inflation targeting hasbeen quite good, inflation targeting is no panacea and may not be optimal for emerging marketeconomies. The explanation for the different performance of inflation targeting in emergingmarket economies rely on the presence of more fragile institutions and imperfect credibility, andon the nature and magnitude of the shocks that hit these economies.Although inflation targetingseems feasible and Central Bank of Republic of Turkey consider adopting the frameworkseriously, the problems under inflation targeting in emerging market economies is also valid forTurkish economy and there may be policy conflicts under inflation targeting between pricestability and exchange rate and financial stability.So, implementation of monetary policy underinflation targeting in Turkish economy, have the challenge of breaking the vicious circlebetween, on one side, low credibility and more fragile institutions, and, on the other side, highermacroeconomic instability and vulnerability to external shocks.xi