Enflasyon hedeflemesi rejimi altında Taylor kuralının geçerliliği: Gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye üzerine bir uygulama
Validity of Taylor Theory under inflation targeting regime: An application on developing countries and Turkey
  1. Tez No: 717734
  2. Yazar: ŞEVKET SÜREYYA KODAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MANGIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Küresel ekonomideki gelişmeler iktisat teorisi açısından yeni tartışmaları beraberinde getirmektedir. Bu tartışmaların dayanak noktası, ulusal ve uluslararası ekonomide makro iktisadi dengenin sağlanmasına ve ekonomik büyümenin gerçekleşmesine yönelik çabalardır. Özellikle 1970'li yıllardan sonra liberal ekonomi politikalarının da etkisiyle makro istikrarsızlıklar daha sık görülmeye başlanmış olup; dolayısıyla krizlerin sayısı artmıştır. Bu nedenle para politikalarının belirli bir kurala göre uygulanması gerektiği konusu literatürde tartışma konusu olmuştur. 1990'larda birçok ülkede yüksek enflasyon sorununun ortaya çıkması, enflasyon hedeflemesi adı verilen bir para politikası stratejisinin geliştirilmesine zemin hazırlamıştır. Enflasyon hedeflemesi, merkez bankasının gelecekteki enflasyon hedefini kamuoyuna açıkladığı bir çerçevedir. Enflasyon hedeflemesi rejimi kapsamında kısa vadeli faiz oranlarının belirlenmesinde sıklıkla başvurulan yöntem Taylor Kuralıdır. Nitekim petrol krizinin özellikle hammadde fiyatları üzerinde yarattığı baskı nedeniyle oluşan yüksek enflasyon oranı ve durağan hale gelen ekonomik büyüme ve bu ekonomik problemlerin çözümünde yetersiz kalan mevcut para politikası uygulamaları Taylor Kuralı'nın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Taylor Kuralı, kısa vadeli faiz oranının enflasyonun ve hasılanın hedeflenen seviyelerinde kalması için bir araç olarak kullanılabileceğini öne sürmektedir. Bu açıklamalardan yola çıkarak hazırlanan bu tezin amacı, enflasyon hedeflemesi rejimini uygulayan gelişmekte olan ülkelerde 2001-2020 dönemi için Taylor Kuralı'nın geçerliliğinin panel veri yöntemleri kullanılarak tahmin edilmesidir. Analiz yöntemi olarak; Havuzlanmış Ortalama Grup Tahmincisi (Pooled Mean Group Estimator-PMGE) ve Ortalama Grup Tahmincisi (Mean Group Estimator-MGE), Sabit Etkiler Tahmincisi (Fixed Effect Estimator-FEM) ve Rassal Etkiler Tahmincisi (Random Effect Estimator-REM), Arellano-Bond (1991) Genelleştirilmiş Momentler Metodu (Generalized Method of Moments-GMM) ve Blundell-Bond (1998) Sistem GMM tahmincileri kullanılmıştır. Analizlerde, standart Taylor Kuralı ile döviz kurları ile genişletilmiş Taylor Kuralı ayrı ayrı tahmin edilmiştir. Standart Taylor Kuralı'na ilişkin analiz sonuçları; enflasyon açığının hem kısa dönemde hem de uzun dönemde pozitif; çıktı açığının kısa dönemde anlamsız uzun dönemde pozitif olanak etki ettiğini göstermektedir. Genişletilmiş Taylor Kuralı'nda ise enflasyon açığı ve çıktı açığının hem kısa dönemde hem de uzun dönemde pozitif olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte döviz kuru açığının katsayısı her iki dönemde negatif bulunmuştur. Çalışmaya dahil edilen ülkeler özelinde analiz sonuçları Standart Taylor Kuralı'nın Şili, Kolombiya, İsrail, Polonya, Güney Afrika, Çek Cumhuriyeti ve Peru için anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Genişletilmiş Taylor Kuralı'nın ise Şili, Kolombiya, İsrail, Peru, Polonya, Güney Afrika, Gana, Endonezya, Meksika ve Tayland'da geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu ülkelerde merkez bankalarının kısa vadeli faiz oranını belirlenmesinde Taylor Kuralı'nı dikkate aldığı analizlerle ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The developments in global economy bring the new discussions in terms of economic theory. The reference point of these discussions are efforts for providing macroeconomic balance and realizing economic growth in national and international economy. First of all, after 1970s, also with the effect of liberal economic policies, macro instabilities were begun to be seen more frequently, and the number of crises increased. Therefore, the issue that monetary policies have to be applied according to the certain rules has been the discussion subject in the literature. In 1990s, the emergence of high inflation problem in many countries provided a ground for developing a strategy of monetary policy termed inflation targeting. Inflation targeting is a framework, in which central bank explained its next inflation target to public opinion. In the scope of inflation targeting regime, the most used method in determining short term interest rates is Taylor Rule. Thus, due to the pressure oil crisis created on especially raw material prices, upon that it increase inflation rate and make growth slower, monetary policies applied formed departure point of Taylor Rule. Taylor Rule puts forward that short term interest rate can be used as an instrument for inflation and product to stay at the targeted levels, The aim of this doctorate thesis is to predict by using panel data method the validity of Taylor Rule in the developing countries applying inflation targeting method for the period 2001-2020. As analysis method, Pooled Mean Group Predictor- PMGP and Mean Group Predictor-MGP, , Fixed Effect Estimator-FEM and Random Effect Estimator-REE, and Arellano-Bond (1991)Generalized Method of Moments-GMM and Blundell-Bond (1998) GMM predictors were used. In the analyses, exchange rates and extended Taylor Rule were individually predicted by Standard Taylor Rule. Analysis results associated with Standard Taylor Rule show that inflation deficit positively affected in both short and long term; that output deficit insignificantly affected in short term and positively in long term. In extended Taylor Rule, inflation deficit and output deficit were predicted as positive in both short and long term. However, coefficient of exchange rate was found negative in both periods. The analysis results for the countries included in the study showed that the Standard Taylor Rule was significant for Chile, Colombia, Israel, Poland, South Africa, Czech Republic and Peru. It was concluded that the Extended Taylor Rule is valid in Chile, Colombia, Israel, Peru, Poland, South Africa, Ghana, Indonesia, Mexico and Thailand. It has been revealed by the analyzes that the central banks in these countries take into account the Taylor Rule in determining the short-term interest rate.