Öyküleme ve deney tekniğinin fen bilgisi dersinde öğrencilerin kavramsal anlama ve başarılarına etkisi
The Effect of the narrative and experimental teaching techniques to the conceptual understanding and achievement of the science students
- Tez No: 188720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada; öğrencilerin ?Karışımların Fiziksel Yolla Ayrılması?,?Bileşiklerin Kimyasal Yolla Ayrıştırılması?, ?Elementlerden Bileşik Oluşturulması?konularındaki kavram yanılgıları tespit edilip; öyküleme ve deney tekniğinin buyanılgıların giderilmesindeki etkisi ve katkısı araştırılmıştır. Bu amaçla bir devletokulundaki 7. sınıflardan tesadüfû olarak iki deney grubu ve bir kontrol grubu olmaküzere üç sınıf seçilmiştir. Örneklem grubunu oluşturan toplam öğrenci sayısı 111'dir.Araştırma uygulamalı olarak yapılmış olup 7. sınıf ?Maddelerin ç YapısınaYolculuk? ünitesinin ?Karışımların Fiziksel Yolla Ayrılması?, ?Bileşiklerin KimyasalYolla Ayrıştırılması?, ?Elementlerden Bileşik Oluşturulması? konuları boyunca devametmiştir. Uygulamadan önce Bilimsel Başarı Testi (BBT), açık uçlu sorular, mantıksaldüşünme yeteneği testi (MDYT) ve tutum ölçeği uygulanmıştır.Deney 1 grubundaki dersler, geleneksel yöntemin yanında öyküleme tekniği ileişlenmiştir. lk konunun sonunda, ilk öykü öğretmen tarafından öğrencilere örnek teşkiletmesi açısından tam olarak okunmuş, öğrencilerle birlikte üzerinde tartışılarak özetyapılmıştır. Diğer konuların sonunda ise öğretmen, öyküsünü yarım bırakıp, gruplaraayrılmış öğrencilerin bunları birlikte belirtilen amaç doğrultusunda tamamlamalarınıistemiştir. Birkaç örnek okunduktan sonra, öğretmen kendi öyküsünü tamamlamıştır.Deney 2 grubunda geleneksel yöntemin yanında deney tekniği ile dersler yapılmıştır.Öğrenciler 5-6 kişilik gruplara ayrılmıştır. Araştırmacı tarafından seçilen deneylerinbazıları gösteri deneyi şeklinde, bazıları ise öğrencilere bizzat yaptırılmıştır. Kontrolgrubunda ise dersler geleneksel yöntemle yürütülmüştür.Çalışmanın sonunda bütün gruplara BBT ve açık uçlu sorular uygulanmış;yapılan etkinliklerin kavram yanılgılarını gidermeye ve başarıya etkisideğerlendirilmiştir. Ayrıca mantıksal düşünme yeteneğinin ve tutumun başarıya olanetkisi irdelenmiştir. Çalışma bittikten 10 hafta sonra BBT ve açık uçlu sorular verilerekuygulamanın hatırlamaya etkisi incelenmiştir.Bu araştırmada elde edilen bulgulara dayanarak ortaya çıkarılan sonuçlar şuşekildedir:Başarı açısından gruplar incelendiğinde, deney tekniği ile geleneksel yöntemarasında anlamlı bir farklılık tespit edilmişken; deney tekniği ile öyküleme tekniğiarasında ve öyküleme tekniği ile geleneksel yöntem arasında anlamlı bir farklılık tespitedilmemiştir.Hatırlama açısından gruplar incelendiğinde, deney tekniği ile geleneksel yöntemarasında anlamlı bir farklılık tespit edilmişken; deney tekniği ile öyküleme tekniğiarasında ve öyküleme tekniği ile geleneksel yöntem arasında anlamlı bir farklılık tespitedilmemiştir.Grupların kavramsal gelişim durumları incelendiğinde, deney tekniği, öykülemetekniğine göre; öyküleme tekniği, geleneksel yönteme göre kavramsal gelişimaçısından daha etkilidir.Araştırma sonuçlarına bakılarak öneriler sunulmuştur. Yapılan araştırmanın, bualanda yapılacak çalışmalara ışık tutacağı umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; the misconceptions of the science students about ?travel to theinner structure of matters? is firstly determined and then the possible effect of thenarrative and experimental teaching to end these misconceptions is researched. On thebasis of this aim, three classes were selected form 7th grade classes of a primary schoolrandomly as two experiment groups and one control group. The number of participantsin the sample was 111.The research was made in an implementation-based manner and theimplementation went on during the course of ?separating the mixtures in physicalways?, ?separating the compounds in chemical ways? and ? forming compounds fromelements? subjects located in ?travel to the inner structure of matters? chapter whichwas studied in 7th grade program. Before implementation, a scientific achievement test,open-ended questions, a reasonable thinking skills test and an attitude scale were givento the students.The lessons were taught by using narrative teaching technique in theExperiment-1 group. At the end of the first subject, the first narrative was read by theteacher to be an exact example to the students. Then the teacher and the studentssummarized it. At the end of the other subjects, the teacher did not complete thenarratives and left them to the students who were divided in groups to complete. Afterthe groups shared their completed narratives with the class, the teacher read his/her ownnarrative.In the Experiment-2 group, the lessons were taught using experimental teachingtechnique. The students were divided into the groups which include 5-6 students. Theexperiments were chosen by the teacher and some of the experiments were performedin the form of demonstration experiments while some others were performed by thestudents. The classes were carried out with traditional technique in the control group.At the end of the implementation, the scientific achievement test and open-endedquestions were given to all groups and the effects of the activities which were fulfilledduring the implementation on misconceptions and on achievements were evaluated.Additionally the effects of attitudes and reasonable thinking skills of the students onachiements were evaluated. The effects of the implementation on remembering werealso examined by giving the scientific achievements test and open-ended questions 10weeks later.The results which are reached with regard to the data of this study are:When the groups are compared corresponding to the success rates, a significantdifference between the experimental and traditional teaching techniques is realized. Onthe other side no significant difference is realized between the experimental & narrativeteaching techniques and narrative teaching & traditional teaching techniques.When the groups are compared corresponding to the remembering rates, asignificant difference between the experimental and traditional teaching techniques isrealised. On the other side no significant difference is realized between theexperimental & narrative teaching techniques and narrative teaching & traditionalteaching techniques.Lastly when the groups are compared corresponding to the conceptualdevelopment rates, experimental teaching technique is more effective than narrativeteaching technique while narrative teaching technique is more effective than traditionalteaching technique.Some suggestions were presented on the basis of results of the study. It isexpected that this study would guide and help to the future studies in this field.