Üniversite giriş sınavına hazırlanan lise son sınıf öğrencileri ve velilerinin kaygı düzeyleri, başetme yolları ve denetim odağı arasındaki ilişki
The Anxiety level of hihg school students in the last class who prepare for the university entrance exam and their parents, the ways of coping wiht and its relationship with the focus of controlling
  1. Tez No: 188728
  2. Yazar: EYLEM KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZANA URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırmada, üniversite sınavına hazırlanan lise son sınıf öğrencilerinin ve buöğrencilerin velilerinin, kaygı düzeyleri, başaçıkma tarzları ve denetim odağı arasındaki ilişkiincelenmiştir. Ayrıca, kaygı düzeyi, başaçıkma tarzı ve denetim odağı türü ile öğrenci veanne-babalarına ait çeşitli kişisel bilgilerin (cinsiyet, okuduğu alan, dershaneye gitme durumu,üniversite sınavını kazanamaması halindeki planı / mesleği, gelir durumu, eğitim durumu)arasındaki farklılığa bakılmıştır.Araştırmanın evrenini, 2004-2005 Eğitim Öğretim yılında stanbul ili Kartal lçesi YakacıkLisesi'nde, lise son sınıfa devam eden öğrenci ve bu öğrencilerin anne-babalarıoluşturmaktadır.Araştırma bu genel evren içinden tesadüfi örneklem yoluyla tespit edilen stanbul li Kartalilçesi Yakacık Lisesi son sınıf öğrencileri ve bu öğrencilerin anne ve babalarındanoluşmaktadır. 156 öğrenci ve 156 anne-baba olmak üzere 312 kişiye ulaşılmıştır.Araştırmamızda kullanılan veri toplama araçları şunlardır:Kişisel Bilgi Toplama Çizelgesi (Öğrenci için / Anne-baba için),•Kendini Değerlendirme Envanteri (C.D.Spielberg, 1970)•Sorunlarla Başetme Yaklaşımı Ölçeği (Hobfoll,1994),•ç - Dış Kontrol Odağı Ölçeği (R DKOÖ) (Rotter,1966).•Verilerin değerlendirilmesinde aşağıdaki istatistiki analizler gerçekleştirilmiştir:Frekans ve yüzde dağılımı,•Pearson Çarpım Momentler Korelasyon Katsayısı,•?t? Testi•Kruksal Wallis-H Testi•Mann Whitney-U Testi•Araştırmamızın sonucunda ; öğrencilerin ve velilerinin kaygı düzeylerinin ortalamanınüstünde olduğu bulunmuştur.Öğrenci ve anne-babalarının sorunlarla baş etmede, en fazla ?atılgan davranış gösterme,?ikinci sırada da ?sosyal destek arama? davranışı gösterdikleri tespit edilmiştir. Öğrenciler vebu öğrencilerin anne-babalarının, en düşük oranda da ?dolaylı yolları kullanma? davranışınıgösterdikleri belirlenmiştir.Öğrencilerin büyük çoğunluğunun dış denetim odaklı olduğu tespit edilirken, anne-babaların büyük çoğunluğunun iç denetim odaklı oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has investigated the relationship between the high school student?s (preparingfort he university entrance exam) and their parent?s anxienty level?s, style of coping with theproblem and the focus of control.Besides, it has also investigated the difference between theanxiety, the style of coping with the problem and the focus on control and the variouspersonal information belongs to the students and parents.(sex, interested brach, the state ofgoing to a university entrance exam course or not, occupation, the level of income and thelevel of education)The study was consisted of the students attending the last year of a high school YakacıkHigh School students in Kartal stanbul and their parents Educational Year.The sample of the study was consisted of the Yakacık High School students in Kartal-stanbul and these students?parents by chance. We have reached 156 students and 156 parents(Total 312)In this studdy, the data were collected by these instruments;Individual information table.(For students/For parents)•To evaluate yourself of Envanter (C.D Spielberger ,1970)•Startegic Approach to Coping Scale (Hobfoll, 1994)•External and internal control focus scale (Rotter, 1966)•Data were analyzed with such statistical techniques:Pearson multiple moments correlation coeffient.•Frakens and posend account•?t? Tests•Kruksal Wallis-H Test•Mann Whitney-U Test•At the end of this study the anxicty levels of the students and the parents wereapproximately found higher than average.The students and their parents have shown `more aggressive behaviour? when they solutıontheir problems. Secondery, they want get `socıol suppert?.Student and their parent has getindidirect ways when they want to solutions their problems. The students and their parentsgets solitıons for their problemsIt has been found that majority of the students are with external focus control.On the otherhad the majority of the parents are with internal focus control.