Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi bölümü müzik eğitimi anabilim dalını kazanan öğrencilerin mezun oldukları lise türüne göre, giriş sınavı puanları ile müzik teorisi ve bireysel çalgı derslerindeki başarı puanlarının karşılaştırılması
Comparing with the entrance exam success points of Marmara University, Ataturk Education Faculty fine arts education department music education main art discipline students to their respective points with music theory and hearing education course and
  1. Tez No: 188731
  2. Yazar: ALPER ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. FİLİZ KAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar EğitimiBölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerinin, giriş sınavı başarı puanları ile MüzikTeorisi ve şitme Eğitimi dersi ve Bireysel Çalgı Eğitimi dersindeki puanlarını, geldikleri lisetürüne göre karşılaştırmış ve sonuçlarını yorumlamıştır.Geldikleri lise türüne göre gruplara ayrılan öğrencilerin, öncelikle giriş sınavı müzikteorisi ve giriş sınavı bireysel çalgı puanları elde edilmiştir. Daha sonra ise okudukları dönemboyunca bireysel çalgı eğitimi ve müziksel işitme, okuma ve yazma derslerinden aldıklarıpuanların ortalamaları alınmıştır.Giriş sınavı puanlarında diğer liselerden gelenlere göre yüksek başarı gösterenKonservatuar mezunu öğrencilerinin, derslerdeki başarılarının düştüğü ama yine de diğerliselerden gelen öğrencilere göre daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Bu öğrencilerin yarızamanlı bile olsa konservatuarda aldıkları en az 4 senelik eğitimin, onların hem girişsınavında hem de derslerde daha başarılı olmasına yardımcı olduğu sonucunu çıkartmıştır.4 sene eğitim alan Güzel Sanatlar Lisesi mezunu öğrenciler ise; giriş sınavında çokbaşarılı olamamışlar ve aynı zamanda derslerde de gereken başarıyı gösterememişlerdir. Hattabu öğrencilerin genel lise mezunu öğrenciler ile seviyelerinin neredeyse aynı olması çokşaşırtıcı bir durumdur. Genel lise mezunu öğrencilerin kendi çabalarıyla veya aldıkları kısasüreli özel derslerle bu sınavı kazandıkları düşünüldüğünde Güzel Sanatlar Lisesimezunlarıyla aralarında çok fark olmaması, Güzel Sanatlar Lisesi mezunu öğrencilerinaldıkları eğitimin kalitesinin akıllarda soru işareti bırakmasına neden olmuştur.Ayrıca okula giren öğrencilerin ortalamalarının giriş sınavına göre her geçen dönemdüşmesi de, bölümün ders programıyla ilgili sorunlarını gözler önüne sermektedir.Öğrencilerin özellikle üçüncü ve dördüncü sınıfta devamsızlıklarının artması, okuldanuzaklaştıklarını ve başka meşguliyetler bulduklarını göstermektedir. Araştırma; bölümdekiderslerin içeriği ve ders programlarının değişmesi gerektiğini vurgulamış ve öğrencileringirdikleri seviyeden daha üst seviyelerde mezun olmaları ve devamsızlıklarının azalması içinderslerde kur sisteminin uygulanmasını önermiştir.
Özet (Çeviri)
This research study compares and comments the results of the entrance exam successpoints of Marmara University, Atatürk Education Faculty Fine Arts Education DepartmentMusic Education Main Art Discipline students to their respective points with Music Theoryand Hearing Education course and Individual Instrument course with respective to the theirhigh school origin.First the entrance examination music theory and individual instrument courses pointsof the students grouped according to the high schools they were graduated were derived, thenthe avarage points of the same they got from individual instrument education and musicalhearing, reading and writing courses during the current term.It has been observed that such students graduated from conservatories consequentlygot higher points compared to those students coming from ordinary high schools decreasedtheir successes however they are still more successful than those graduated from ordinaryhigh schools. It has been concluded that the minimum 4 years of education that studentsreceived in conservatory, even though it was a half time education, helps them to becomesuccessful both in the entrance exams and during the courses as well.The students who graduated from Fine Art High School after 4 years of education,have not been very successful in the entrance exams and nor they show the required successin courses. It is also quite astonishing that the success of the these students is even the samecompared with such students graduated from ordinary high schools. When we consider thatthe students graduated from ordinary high schools have been successful from this entranceexam due to solely their personal efforts or short private supporting courses, it consequentlyhas raised a question mark in minds regarding to the quality of education, which the Fine ArtsHigh School graduated students have received.Further the decrease observed in average points of the students admitted to the schoolcompared to such points they got in the entrance exams, also displays explicitly the problemsof the department with respect to the curriculum. Increase in being absence of attending to thecourses by the students in third and fourth grades in particular, indicates they are digressedfrom the school and find other engagements than courses. The research; emphasizes changesare required to the contents of the department courses as well as curriculums and suggests anexchange system with the courses in order to accomplish them to graduate with a higher levelthen they entered and to decrease their being absence to courses