İlköğretim dönemi (7-8 yaş) çocuklarında resim-iş derslerinde hikaye üretmenin becerilerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 188758
- Danışmanlar: PROF.DR. BASRİ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmanın amacı hikaye üretmenin ilköğretim 1.sınıf (7-8 yaş) çocukların resimbecerilerine etkisini araştırmaktır.Deney ve kontrol gruplu ön test-son test ölçümlerine dayanan deneysel desenli birçalışma olan araştırmada; bağımsız değişken olarak belirlenen ?hikâye üretme?yönteminin, bağımlı değişken olan ?resim becerileri ( biçimsel yaratıcılık, anlamsalyaratıcılık, orijinallik ve görsel algı) üzerindeki etkisi araştırılmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul'daki bir okuldan toplam 26 çocuk (13 deney,13kontrol olmak üzere) oluşturmuştur.Ön-test aşamasında çocuklara her biri üç sözcükten oluşan kelime grupları ( 5 tane)verilmiş ve bu kelime grupları ile ilgili resim yapmaları istenmiştir. Deneysel çalışmasafhasında deney grubu çocuklardan bu kelime grupları ile ilgili hikâye üretmeleriistenmiştir. Daha sonra ise son-test aşamasında hem deney hem de kontrol grubundanbu kelime grupları ile ilgili tekrar resim yapmaları istenmiştir. Çocukların ön-test veson-test resimleri üç sanat uzmanından oluşan bir değerlendirme ekibi tarafındanpuanlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to investigate the effect of story writing on art skills(formal creativity, semantic creativity, originality and visual perception) on first grade(7-8years old) children.The research was designed in experimental model which was based on pre-test andpost-test with experimental and control groups. The effects of independent variable-story writing- on dependent variable- art skills were examined.The subjects were consisted of 26 children (13 experimental;13 control) from anelementary school in Istanbul.All of the children were asked to make pictures of each given three word groups (eachconsisted three familiar words) for pre-test phase. During the application of the method,children of the experimental group were asked to produce stories from given wordgroups and than they asked to make pictures for each word groups for post test phase,while control group were not asked to produce stories, just asked to make pictures foreach word groups at pre and post test phases. In determination of the effectiveness ofthe story writing, the pre and post test samples were evaluated by three art instructors.After application and collection of the data, statistical analyses were made to determinethe effectiveness of the story writing on art skills. According of the results, there wereno differences between experimental and control groups in terms of art skills before thestory writing phase. However experimental group had significantly high scores thancontrol group on post-test results. So this method can be recommended for teachers toapply for 7-8 years old children in art course.