Cumhuriyet dönemi Türk müzikli oyun ve müzikallerinden seçilmiş şarkıların ses eğitimi sürecinde eğitim materyalleri olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
The Analysis of usage of the songs chosen from the plays with Turkish music and musicals of the republican period as educational material
  1. Tez No: 188765
  2. Yazar: YÜKSEL YONCA
  3. Danışmanlar: PROF. SUNA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı; Cumhuriyet Dönemi Türk Müzikli Oyunlarından seçilmişşarkıların Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Anabilim Dalları'nın ses eğitimi programlarındabelirlenen hedeflere yönelik olarak; hedef davranışların gerçekleştirilmesinde eğitimsürecinde ses eğitimi materyalleri olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi ve dolayısıyla buderslere ilişkin repertuarların çeşitlendirilip zenginleştirilmesine katkıda bulunmaktır.Araştırmanın evreni Cumhuriyet Dönemi Türk Müzikli Oyunları içinde yer alanşarkılardan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, çalışma evreninde yer alan müziklioyunlar arasından geniş bir araştırma sonucu ulaşılabilen oniki oyundan seçilmiş onbeş şarkıoluşturmaktadır. Bu amaca yönelik betimsel çerçevede ele alınmış kaynak taraması,uzmanların ders ortamında gerçekleştirdikleri uygulama ve gözlemler sonucu yanıtladıklarıanket tekniğine başvurulmuş ve değerlendirilmiştir. Şarkılar ses eğitimi programları hedefdavranışlara uygunluğu açısından, metinlerin anlam, içerik yönünden, müzikal ve teknikbecerileri kazandırma boyutları bakımından belirlenen ölçütlerde, uzmanlar yardımıyla oluşanbulgular, tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Anket yöntemi ile toplanan veriler üzerinde frekansve yüzde işlemleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this investigation is to examine the usefulness of sound educationmaterials and to contribute to varify and enrich the repertoires for the classes as the soundeducation materials to perform the expected behaviors during the education and according tothe targets that aimed to the vocal pedagogy programmes of Departments of Music Educationin the Faculties of EducationThe scope of the investigation is consist of the songs which are in the plays withTurkish song of the Republican Period.For example, at the end of the investigation, fifteen songs were chosen from twelweplays with music including the investigation. For this purpose, descriptively dealt with sourceanalysis, the applications done by the specialists in the course and the public survey replied atthe end of observation were applied and evaluated. The songs were interpreted in regards tothe meaning, content, prosodi of texts and their characteristics of musical and technicalability. The findings were scheduled and interpreted. The frequency and percentageprocedures were applied on the public survey and data collected.