Türkiye'de popüler tiyatro'nun anatomisi
The Anatomy of popular theatre in Turkey
  1. Tez No: 112942
  2. Yazar: AYŞE PINAR ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVİN ERİTENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET 'Popülerlik', tiyatro sanatı için ayrı bir önem taşımaktadır. Ayırt edici özelliği olarak seyircisiz olamayan, bu nedenle seyircisini dikkate almak zorunluluğunda olan, toplum öğesinin ağırlığı nedeniyle de yine seyircisini ve onun değerlerini dikkate almak zorunda olan tiyatro sanatı ile popüler olma arasında rahatlıkla bir bağlantı kurulabilir. Popüler Tiyatro'yu, kaba hatlarıyla, kent kalabalığını kendine çekecek, satış gücü yüksek, ucuza çıkacak, kalabalığın hem günlük sıkıntılarından kaçma, hem de düşünme ve bilme gereksinimini aynı anda karşılayacak, ya da karşılar gibi yapacak, kolay etkileyici, göz boyayıcı bir tiyatro olarak tanımlayabiliriz. Popüler Tiyatro'nun işlevi, eğlendirerek rahatlatmak, güven duygusu vererek seyircisini yaşam kavgasında güçlendirmektir. Olumlu etkisi ise, dolaylıdır. Doğru bir ortamda yararlı, yoz bir ortamda zararlı olur. Popüler Tiyatro'nun sınırları, alıcısının istemleriyle belirlenir. Bu istemlere göre, gerçeklik yüzeysel olarak ele alınır, kaba çizgili düşündürme yeterlidir; alıcının bilgi düzeyini aşmamak, değerlerini onaylamak gerekir. Türkiye'de 'Popüler Tiyatro' olgusunu özellikleri ve toplumsal dinamikleri açısından, Geleneksel Halk Tiyatrosu, Tanzimat, Meşrutiyet ve Cumhuriyet Dönemi Tiyatrosu içinde yer alan popüler eğilimler ve uygulamaları bakımından, Tuluat Oyunu Geleneği, Bulvar Oyunu Geleneği, Müzikli Oyun Geleneği ve Kabare Oyunu Geleneği başlıkları altında irdeleyebiliriz. T.cYttowööm1*ikıiRUUi DOK0MAIKTASYOK MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 'Popularity' plays an important role for the art of theatre. As a distinctive feature, theatre can not do without spectators and for this reason one can easily make a bridge between the art of theatre which should consider it's spectators and values and being popular. We can roughly define 'Popular Theatre' as a theatre that voill attract the city crowd sell much, cheap, help the people get rid of daily problems, make them think and know what's happening around and easily affect them. 'Popular Theatre' has no role of repairing, changing or directing. The function of 'Popular Theatre' is to make the spectator feel fine by amusing, give them a feeling of confidence and so make it's spectator feel strong in daily struggle, it's positive effect is indirect it is useful in the suitable position and the vice versa, it is useful in the right atmosphere and harmful in the wrong one. it's boundaries are determined by the expectations of the spectators. Reality is handled superficially and a rough striped thinking is enough; it should not go beyond the mental level of the spectator and should approve their values. it is possible to handle 'Popular Theatre' in Turkey as Traditional Folk Theatre, Tanzimat, Meşrutiyet and popular tendencies in Republican Era with respect to its characteristics and social dynamics and also Tuluat Play Tradition, Boulvard Play Tradition, Musical Play Tradition and Cabaret Plays with respect to their performances. V1U