Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çevre sorunları
Environmental problemmatikal about developing countries and developed countries
  1. Tez No: 188764
  2. Yazar: DİLEK BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEMAL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde insanların karşı karşıya oldukları önemli sorunlardan birisi çevresorunsalıdır. Bu çalışmanın amacı da çevre sorunsalını sosyolojik incelemektir.Birinci bölümde çevre sorunsalı içerdiği temel kavramlar çerçevesinde ele alınmıştır.Çevre sorunlarının neler olduğu, insan yaşamını nasıl etkilediği, bu konuda günümüze kadarneler yapıldığı, çevre bilinci ve önemi üzerinde durularak örnekler verilmiştir.kinci bölümde ilk olarak çevre sorunlarının dünya genelinde nasıl ortaya çıktığı,hangi süreçlerden geçerek bugünkü halini aldığı örneklendirilerek ele alınmıştır. kinci olaraktüm dünyada etkili olan iki ekonomik sistemin, kapitalizm ve sosyalizmin, çevre sorunsalı ileolan ilişkileri karşılaştırılarak incelenmiştir. Son olarak da çevre sorunsalının aile ile olanetkileşimine değinilmiştir. Çevre bilinci ve çevre eğitiminin önemi ile ailenin bu konuya olanetkisi açıklanmıştır.Üçüncü bölümde çevre sorunsalının farklı gelişmişlik düzeyinde olan ülkelerdekibiçimleri üzerinde durulmuştur. Gelişmiş, gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde yaşanansorunların nitelikleri ve birbirlerinden farkları belirtilmiştir.Dördüncü bölümde Türkiye gerçeği üzerinde durulmuştur. Çevre sorunlarınınTürkiye'de ne boyutta olduğu, sorunun önüne geçilmesi için ne tür çalışmaların yapıldığıörneklendirilerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of environmental problems from asociological perspective.The basics of environmental problems are indicated in first part. Here, basic conceptsabout the environmental problems were explained.In second part: Firstly how the environmental problems of all over the world werecreated and how they were pursued till today were clarified. Secondly the environmentalproblems were examined within their relationship with capitalism and socialism which arestill in power in the world. Once and for all; interaction of environmental problematic withfamily was observed. The effects of environmental consciousness, importance of educationand family were explained.In third part: The figures of environmental problems of the developed and developingcountries were inspected.The last part of this study is about the Turkish case. Here we mainly tried to showwhat the situation in Turkey looks like in relation to the environmental problems and theworks to overcome these problems.