Uzun vadeli bir finansman tekniği olarak finansal kiralama (leasing) ve Aydın ilindeki KOBİ'lerde bir uygulama
Leasing: As a financial long-term technique and an application of Small and Medium Size Enterprises in Aydın
- Tez No: 188773
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM BEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, uzun vadeli bir finansman tekniği olan finansal kiralama(leasing) tekniğinin özellikleri ve avantajların ortaya konulması ve Aydın ilinde faaliyetgösteren KOB 'lerin leasing finansman tekniğine bakış açılarının tespit edilmesidir.Çalışmada, öncelikle finansal kiralama kavramı üzerine durulmuş, sonra uzun vadelibir finansman tekniği olarak, finansal kiralama (leasing) tekniği tartışılmıştır. Daha sonra,Türk Vergi Mevzuatı ve Finansal Kiralama Mevzuatı çerçevesinde, finansal kiralamatekniğinin finansal analizi yapılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde Aydın ilindeki KOBniteliğindeki firmalardan bazılarına anket uygulamak suretiyle, bu firmaların finansalkiralama (leasing) finansman tekniğine bakış açıları tespit edilmeye çalışılmıştır.Sonuç olarak, yapılan finansal analiz neticesinde finansal kiralama (leasing) tekniğininalternatiflerine göre daha iyi bir teknik olduğu ortaya konmuştur. Aydın ilindeki KOB 'lereuygulanan anket neticesinde ise, finansal kiralama (leasing) tekniğinin Aydın ilindekiKOB 'lerde çok sık kullanılmadığı ve bu tekniğin avantajlarının ve özelliklerinin yeterincebilinmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to outline advantages, disadvantages and characteristics oflong term financial technique, leasing. The study also investigated Small and Medium SizeEnterprises located in Aydın province perceptions about leasing.In the study, first long term financial technique concept has been discussed in longterm financing, leasing has been explained. Then financial analysis of long term financialleasing from the perspective of Turkish Tax Code and leasing laws has been done. In the fieldstudy of the research, Small and Medium Size Enterprises in Aydın Province has beenresearched with a questionnarie to understand their perspective of leasing.In summary, based on the financial analysis, leasing has been determined quantitivelyto be a better technique than its alternatives. Field study also revealed that financial leasinghas not been frequently used in Aydın among Small and Medium Size Enterprises and thesecompanies don?t know advantages and characteristics of this technique.