A syntactic and semantic analysis of change of state verbs in Turkish
Türkçe'de durum değişikliğine yolaçan eylemlerin dizimsel ve anlambilimsel incelenmesi
- Tez No: 188788
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, konu rolleri ve sözdizimi konumları arasında bir örtüşmenin varlığınıönvarsayan bağlama / örtüşme kuramı çerçevesinde durum değişikliğine yol açaneylemlerin Türkçedeki görünümlerinin betimsel bir çözümlemesini sunar ve bu eylemleriçin bir sınıflandırma önerir.İlk bölümde durum değişikliğine yol açan eylemlerin davranışlarını açıklamayaçalışan farklı ölçütlere dayandırılmış yapı ve anlama ilişkin yaklaşımları özetler.İkinci bölümde, Türkçede durum değişikliğine yol açan eylemler, üyelerinin konurolleri, durum ekleri ve sözdizim konumları temel alınarak bir sınıflamaya gidilir. Geçişlive geçişsiz eylemlere göre sınıflandırma gerçekleştirilir.Çalışma, Türkçenin verimli bir şekilde kullandığı durum değişikliğine yol açaneylemleri anlambilim ve durum temelli bir yaklaşımla inceler.Son bölümde durum değişikliğine yol açan eylemlerin isim, sıfat, hallerinin türetimözellikleri biçim ve anlam yönünden ele alınır.
Özet (Çeviri)
This study, describes the change of state verbs in Turkish according to the universallinking and mapping theories among the thematic roles, case and the syntactic positions.The first section of the study summarizes the structural and semantic approacheswhich explain the behavior of change of state verbs based on different criteria.The second section Turkish change of state verbs are analyzed according to theclassification on the semantic roles, the case marking and the syntactic position of thearguments. According to the classification, there are two main groups of COS verbs inTurkish. The first one is the transitive verbs with patient objects. The second is thetransitive and intransitive verbs with experiencer subjects. COS verbs exhibit distinctiveargument realization properties. In particular, the patient argument â the entityundergoing the change of state â must be expressed and can only be expressed as a directobject. Although other verbs are found in any of a number of frames with an argument leftunexpressed, COS verbs are never found in such frames without their patients.The compound forms which seem to be productive are also examined with asemantic and case marking based approach.Furthermore, the derivational properties of the change of the state verbs are alsoexamined both morphologically and semantically.Finally, the behavior of Turkish COS verbs with respect to causativity,passivization, reciprocity and compound forms was analyzed.