Semerkandî ve Mizanu'l-usuldeki metodu
  1. Tez No: 188789
  2. Yazar: SALİH ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKKI AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmada Karahanlılar Döneminde Maveraünnehir'deyaşamış büyük Hanefi hukukçusu Semerkandû'nin hayatı ve eserlerinden olanMizanu'l-Usulündeki metodu incelenmiştir.Çalışma biri giriş olmak üzere üç ana bölümden oluşmuştur.Giriş bölümünde fıkıh usulü özetlenmiştir.Birinci bölümde Semerkandû'nin hayatı, eserleri, yaşadığıdönem, hocaları, öğrencileri ve ilmû kişiliği ele alınmıştır.kinci bölümde ise eserlerinden biri olan Mizanu'l-Usul adlıeserindeki metodu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research `Mizanu?l-Usul? method is studies. The namely methodprovides the works and the aoutobioghraphy of the great Hanefi juristic `Semerkandû?who lived in Maveraünnehir at the age of Karahanlılar.The research is consisted of three main parts beiag one of them is theintroduction.In the introduction part, `fıkıh? method is summarized.In the firs part, Works, the age he lived in, his masters, his scholars andacademic personality of Semerkandû is examined.In the second part, the method inscbed in his famous work `Mizanu?l-Usul? is studied.