Hz. Peygamber'e salavat getirmek
- Tez No: 188790
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. ENBİYA YILDIRIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
?Hz. Peygamber'e Salâvat Getirmek? adlı çalışmamızda temel olarak Hz.Peygamber'e salâvat getirmek ile ilgili rivayetleri incelemeyi, salât ve selâmıemreden Ahzâb sûresinin 56. ayetini, ayet hakkında yapılan tefsirleri araştırmayıamaçladık.Tezimiz, giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır.Giriş bölümünde araştırmamızın amacına ve önemine dâir hususların yanında,araştırmamızda kullandığımız metodumuzdan bahsettik. Ayrıca araştırmamızdakullandığımız kaynak eserleri bu bölümde zikrettik. Son olarak da tezimizinanlaşılmasında anahtar kavram olan salât kavramı hakkında özet bir bilgi sundukBirinci bölümde Kur'an'ı Kerim'de Hz. Peygamber, Hz. Peygamber'e mahsusdurumlar, Peygamber'e duyulması gereken saygı ve sevgiden bahsettik. Konuhakkında Kur'an ayetlerinden bilgiler aktardık.kinci bölümde Hz. Peygamber'e ?salâvat getirmek? ibâresini açıklarken, genişbir şekilde salât ve selam kavramlarının etimolojik tahlillerine, Kur'an'ı Kerim'dekullanıldığı yerlere ve anlamlara dikkat çekmeye çalıştık. Bunun akabinde salâvatıemreden ayetin sebeb-i nuzûl'u hakkında slam âlimlerinin görüşlerini ortayakoyarak, Allah'ın ?â¦â¦.. Ey mü'minler siz de salât edin? emrinin sadece dilleyapılan sözlü duâ anlamına gelen ve geçmişten günümüze, slam dünyasının bu emri,sadece ?salavat getirmek? olarak anlamasının gerçekten doğru olup olmadığınıaraştırmaya çalıştık.Araştırmamızın son kısmında, ?salâvat getirme etrafındaki tartışmalar? adlıbölümümüzde, Hz. Peygamber'e salâvat getirmenin fıkhû durumu, salâvatınmüstehap-mekruh olduğu yerler, salâvat getirmeyenlerin durumu ve Hz.Peygamber'in kendisi için salâvat getirip getirmediği gibi tartışmalı konulara yerverdik.Sonuç bölümümüzde ise, yaptığımız çalışmada ortaya koyduğumuzdüşüncelerimizi maddeler halinde ortaya koyarak çalışmamızı bitirdik.
Özet (Çeviri)
We have basically aimed at invertigoting the norrotives related withpronouncing salawat to the Saint prophet Muhammed, the fifty-sıxth verse f the suraAhzab and the commentories related with this verse in our study called ?pronouncingSalawat to the Prophet?.Our research consists of one intriduction, three main parts and oneconclusion.In the introduction part, nex to the aim and importance of our research, wehave mentioned about the the method which we have employed. Basides, we havementioned the used basic resuarces in this port. finally, we have presented a summryabout the term ?salavat? wich is the key and vital word fort the comprehensibility ofthe research.n the first port, we have talked about the prophet in the Quran, the specialcircumstances and the necessory respect and love for the prophet. We have referredto the Quranic verses, related with the subject.In the second port, while expaining the term ?pronouncing salawat to theprophed, we have tried to play attention to the etymological anolysis of the words?salât and salâm?, the ports where these tehese terms passed and their manings.Later, asserting the apinions of Islam scholars on the reasan of descending of theverse which commonds the praying of ?salavat ?, we have tried to explore wether itis right for the modern Islam world to understand Allah?s command ?â¦O believers!You alsa pray salat ?; meaning just oral prayings, anly in the meaning of pronouncngsalawat.In the lost port of our research, we have given attention to the canonicalattitude toward salawat, the apropriate and disagreable circumstonces of pronouncingsalawat, the state of those who never pronounce salawat to the prophet and samecontroversial subjects such as wether the prophet Muhammed pronounced salawatfor himself.n the conclusion path, we have finished our research by listing the opinions that wehave put forward point by poin