Exploring burnout and participation in professional learning activities among university prep Turkish EFL instructors
Üniversite hazırlık Türk İngilizce okutmanları arasında tükenmişlik ve mesleki öğrenme etkinliklerine katılımın araştırılması
- Tez No: 188798
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİBEL TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez, İstanbul ilindeki üniversite İngilizce Hazırlık programlarındaçalışmakta olan Türk İngilizce okutmanları arasında tükenmişlik ve meslekiöğrenim etkinliklerine katılımı araştırmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda ikideğişken arasındaki ilişki de incelenmektedir.Nicel veriler, 224 Türk İngilizce okutmanından elde edilmiş olup,demografik ve çalışma ortamıyla ilgili bilgi edinmek için düzenlenmiş olan çoktanseçmeli soruları, eğitimciler için hazırlanmış olan Maslach Tükenmişlik ÖlçeğininTürkçe formunu ve Kwakman'ın (2003) mesleki öğrenim etkinliklerine katılımölçeğinin Türkçe'ye uyarlanmış formunu içeren bir anket aracılığıyla toplanmıştır.Nitel veriler ise, 22 okutman ile yüz yüze ve e-posta yoluyla yapılan yarı-yapısalgörüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler, bağımsız örneklemler t-testikullanılarak ve normal dağılımın sağlanamadığı durumlarda Mann Whitney Utesti kullanılarak analiz edilmiştir. İki bağımlı değişken arasındaki ilişki isePearson Product Momentler Korelasyonu ve karar katsayısı hesaplanarakincelenmiştir. Nitel veriler ise, içerik analizi yöntemleri kullanılarak analizedilmiştir.Nicel veri analizi sonuçları, devlet üniversitesi İngilizce hazırlıkokutmanlarının (SUEPPI) özel üniversite İngilizce hazırlık okutmanlarından(PUEPPI) anlamlı bir şekilde daha az kişisel başarı hissine sahip olduklarını vedaha az mesleki öğrenim etkinliklerine katıldıklarını ve tükenmişliğin kişiselbaşarı alt boyutu ile mesleki öğrenim etkinliklerine katılım arasında anlamlı veolumlu bir korelasyon ile %13 oranında varyans paylaşımı olduğunu göstermiştir.Nicel verilerden elde edilen bu sonuçlar, nitel verilerden elde edilen bulgulartarafından da desteklenmektedir.Sonuçlar daha önce yapılmış çalışmalarla ilişkisi ve alanyazına katkısıbakımından incelenmiştir. Son bölümde ise, çalışmanın zayıf yönleri belirtilmişve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at investigating burnout and participation in professionallearning activities among Turkish EFL instructors currently working at universityEnglish prep programs in Istanbul. The relationship between the two variables isalso explored in the study.The quantitative data were collected from 224 Turkish EFL instructorsthrough a questionnaire consisting of (a) multiple-choice questions fordemographic information and information on working environment, (b) Turkishversion of Maslach Burnout Inventory -Educators Survey and (c) the adaptedversion of Kwakman?s (2003) inventory for the participation in professionallearning activities. The qualitative data were collected from 22 instructors throughsemi-structured interviews either face-to-face or through email. The quantitativedata were analysed through independent samples t-test and the Mann Whitney UTest for the variables where the data were not normally distributed. PearsonProduct Moment Correlation and coefficient of determination were calculated toanalyse the relationship between the two dependent variables. The qualitative datawere analysed following content analysis procedures.The results showed that State University English Prep ProgramInstructors (SUEPPI) had significantly lower sense of personal accomplishmentand lower levels of participation in professional learning activities compared toPrivate University English Prep Program Instructors (PUEPPI); and there ispositive correlation between personal accomplishment and participation inprofessional learning activities with a 13 % shared variance. Those results weresupported by the findings of the qualitative data.The results are interpreted in terms of their relation and contribution tothe existing literature. Finally, the limitations of the study are presented andsuggestions for further research are provided at the end of the study.