A visual search task to evaluate top-down and bottom-up control of the pre-attentive stage and the act-r/pm vision module
Dikkat-öncesi aşamada aşağıdan-yukarı ve yukarıdan-aşağı kontrolün etkileri ve ACT-R/PM görsel modülünü sınamak için bir görsel görev
- Tez No: 188797
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT CANBEYLİ, PROF. DR. A. C. CEM SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Görsel dikkat iki aşamada gerçekleşir: Dikkat-öncesi (pre-attentive) aşama,görsel algı alanında hangi bölgelerin o andaki görev için önemli olduğunu ve dolayısıile dikkat edilmesi gerektiğini belirler. Daha sonraki dikkat (attentive) aşaması, oanda dikkat edilen bölgedeki öğeleri işler. Bu konuda yaygın olarak kabul gören ikigörüş vardır. Bunlardan ilki (aşağıdan-yukarı (bottom-up)) dikkat öncesi aşamanıngörüş alanının fisiksel özelliklerinden kaynaklandığını savunurken diğer görüş(yukarıdan-aşağı (top-down)), bakan kişinin amaç ve niyetinin bu konuda belirleyiciolduğunu savunur. Aşağıdan-yukarı fikrini desteklemek için, Theeuwes bir deneyyaparak eldeki görev ile ilgisiz bir tek öğenin (singleton) yoksayılamayacağınıgöstermiştir. Buna karşın Bacon ve Egeth (1994) eldeki görevin kullanılan stratejiyibelirlediğini öne sürmüştür. Bu çalışmada, Theeuwes'in lgisiz Tekil Öğe fikri ileBacon ve Egeth'in Özellik Arama hipotezini sınamak için üç deney yapılmıştır.Sonuçlar (i) görsel arama sürelerinin renk, yer, öğe sayısı ve şekli ile ilişkiliolduğunu (ii) aranan hedef şeklin olmadığı durumlarda, öğe başına harcanan sürenindaha az olduğunu, (iii) hedef öğenin olduğu durumda öğe başına arama zamanının,öğe sayısı ile ters orantılı olduğunu göstermiştir. Pekçok alternative açıklamaincelenmiştir.ACT-R/PM, bilişsel görevlerin bilgisayar ortamında modellenmesinisağlayan bilişsel mimarilerden biridir. Deney kurulumlarımızdan biri ACT-R/PMortamında modellenerek, ACT-R/PM'in deneyde kullanılan görevi modelleyipmodelleyemeyeceği sınanmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, mevcut parametreleriile ACT-R/PM bu görevi insanlardan daha yavaş yapmaktadır. Bunun yanında, ACT-R/PM öğe sayısı ile öğe başına arama zamanı arasındaki ters orantıyı damodellemekte başarısız olmuştur. Sonuçlar değerlendirilerek ACT-R/PM yapısınınbir eleştirisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Visual Attention is deployed in two stages: The pre-attentive stagedetermines which areas of the visual field are relevant for the task and therefore needto be attended. The attentive stage processes the visual information available at theattended portion of the visual field. Two rival views suggest that the pre-attentivestage is controlled by physical properties of the visual field (bottom-up) or the goalsand intentions of the observer (top-down). In support of the bottom-up approach,Theeuwes conducted an experiment to show an irrelevant singleton cannot bemasked in a top-down fashion. However Bacon and Egeth (1994) suggested that thenature of the task dictates which method will be used. In this study, threeexperiments were conducted to test Theeuwes? Irrelevant Singleton hypothesis andBacon and Egeth?s Feature Search hypothesis. The results were not compatible witheither claim. The experiment results are further analyzed. Data indicate that, (i)search times depend on the color, location, set size and the form (ii) the time spentper item is larger when there is no target in the display; (iii) in the presence of atarget, the average search time per item is inversely proportional to the set size.Several possible explanations are discussed.ACT-R/PM is a cognitive architecture that allows a cognitive task to bemodeled in computer environment. One of our experiment setups was modeled inACT-R/PM to verify that ACT-R/PM can model our task. The results show that,when default parameters are used, ACT-R/PM is slower than human participants.Also, ACT-R models fail to show the inverse relation between average response timeper item and the set size. These results were evaluated and a criticism of currentACT-R/PM constructs was provided.