Yeditepe dergisi etrafında gelişen edebi faliyetler
Postgraduate thesis literary activities developed in and around yeditepe magazine
  1. Tez No: 188800
  2. Yazar: SATI YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞERİF AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 502
Özet
Tez çalışmamızda 1950'li yılların kültürel atmosferine yön veren enönemli edebi dergilerinden biri olan Yeditepe Dergisi üzerine bir incelemeyaptık. Çalışmamız 1950-1960 yılları arasında yayımlanan 172 sayı dikkatealınarak yapılmıştır.Yeditepe dergisi üzerine yaptığımız bu çalışma dört kısımdanoluşmaktadır. Çalışmamızın Giriş bölümünde Yeditepe dergisinin yayınhayatına başladığı 1950'li yıllardan 1980'li yıllara kadar olan siyasû, sosyal vekültürel gelişmeler hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölüm 1940-1980 yıllarıarasındaki Türk edebiyatının genel görüntüsü ve dönemin dergileri hakkındaverilen bilgileri içermektedir. kinci bölüm ise derginin teşekkülü, özellikleri,dergide imzaları bulunan şair ve yazar kadrosu hakkında bilgiler içermektedir.Çalışmamızın üçüncü bölümünde dergide yer alan edebû metinlerin türlerineve konularına göre incelemesi yapılmıştır. Metinler nesir ve şiir olmak üzereiki ana başlık altında toplanmıştır. Nesirler, türlerine göre tasnif edilmiş ve hertür kendi içinde ayrı olarak ele alınmıştır. Şiirler ise ses, dil, yapı, tema gibiözellikleriyle incelenmiştir. Dördüncü bölümde dergideki yazıların indeksi,yayım tarihine, yazar soyadına ve türlere göre üç ayrı şekilde hazırlanmıştır.Sonuç bölümünde ise Yeditepe Dergisinin Türk edebiyatındaki yeriüzerine genel bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmamız kaynakça ile sonaermiştir.Dergiler yayımlandığı yıllardan itibaren kültürel hayatımızınzenginleşmesinde önemli rol oynamıştır. Edebi dergiler üzerine yapılançalışmaların Türk edebiyatının geçirdiği değişime ışık tutması açısındanedebiyat tarihi çalışmalarında önemli görevler üstleneceğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
In our thesis study, we made an analysis on Yeditepe Magazine,which is one of the most important literary magazines that give a direction tothe cultural atmosphere of 1950s. Our study was made taking into account172 issued published between years 1950-1960.This study we made on Yeditepe magazine is formed from foursections. In the Introduction section of our study, information is given aboutpolitical, social and cultural developments that occurred from 1950s, whenthe Yeditepe magazine was first published, until 1980s. The first sectioncomprises information about the general view of Turkish literature betweenyears 1940-1980 and of the magazines of that period. The second periodcomprises information about the formation and characteristics of themagazine, the poet and author staff who write in the magazine. In the thirdsection of our study, the literary texts included in the magazine wereanalyzed according to their sorts and subjects. The texts were collectedunder two titles as prose and verse. The prose was classified according totheir sorts and each §ort was taken into account separately. The poemswere analyzed according to characteristics such as sound, language,structure and theme. In the fourth section, index of the articles in themagazine was prepared in three different styles according to thepublishing date, author's surname and sorts.In the conclusion section, a general assessment was made on theposition of Yeditepe Magazine in Turkish literature. Our study ends withbibliography section.Magazines have played an important role in enriching our cultural lifefrom the years they started to be published. We believe that studies madeon literary magazines will assume important duties in literature historystudies from the aspect of enlightening the change undergone by theTurkish literature.