Yeditepe dergisi etrafında gelişen sanat faaliyetleri (1970-1983)
Artistic activites developing around the magazine Yeditepe (1970-1983)
- Tez No: 205606
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYFER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Dergiler, edebiyatımızın ve fikir dünyamızın gelişimi üzerinde önemlikatkıları bulunan, önemli yayın organlarından biridir. Yeditepe dergisi üzerineyaptığımız bu çalışma giriş bölümünü takip eden toplam dört kısımdanoluşmaktadır.Çalışmamızın giriş kısmında Yeditepe dergisinin yayın hayatınabaşladığı 1950'li yıllardan 1980'li yıllara kadar olan siyasû, sosyal ve kültürelpanorama üzerinde durulmuştur. Tez konumuz 1970-1983 yıllarınıiçermesine rağmen biz bu bölümü geniş tutmayı uygun gördük; çünkü 1970-1983 arasındaki panoramanın temelleri 1950'li yıllarda yatmaktadır. Birincibölüm 1940-1980 yılları arasındaki Türk edebiyatının genel görüntüsü vedönemin dergileri hakkında verilen bilgileri içermektedir. kinci bölümde isederginin teşekkülü, özellikleri, dergide imzaları bulunan şair ve yazar kadrosutespit edilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde dergide yer alan edebûmetinlerin türlerine ve konularına göre incelenmesi yapılmıştır. Metinler nesirve şiir olmak üzere iki ana başlık altında toplanmıştır. Nesirler, türlerine göretasnif edilmiş ve her tür kendi içinde ayrı olarak ele alınmıştır. Şiirler ise ses,dil, yapı, tema gibi özellikleriyle incelenmiştir. Dördüncü bölümde türlere veyayım tarihine göre iki ayrı fihristte yazılar bir araya getirilmiştir.Çalışmamız, toplu bir değerlendirmenin arkasından kaynakça ile sonaermiştir.
Özet (Çeviri)
Periodicals are one of the important publication organs which havevital contributions on the development of our world of idea and literature. Thisstudy on the Yeditepe periodical is constituted from four sections fallowed theintroduction.In the introduction, from the year 1950 which the Yeditepe periodicalsbegin his publication lives until 1980 political, social and cultural paranomawithin these years are accentuated. In spite of the Subject of our thesiscovering the years 1970 to 1983 we found acceptable to enlarge this section,because the paranoma foundation of the years, 1970 to 1983 is lying in the1950's. First section is covering general view of the Turkish literature andgives information on the periodicals of this period. In the second sectionpoets and author staff that has their signature in this periodical is determinedwhile the body of this periodical. In the third section of our study, literary textshave been examined according to their kind and subjects. Texts areaccumulated under the headlines prose and poems. Proses are classifiedaccording to their kind and each kind has been studied according theircharacteristics, such as voice, language, structure and theme. In the fourthsection texts are bring together in the indexes according to the kinds,publishing date, and names.Our study is ending after a accumulative assessment falloed by abibliography.