Türk finansal sistemini küreselleştirme politikası'nın ardıl değerlendirmesi
Ex-post evaluation of the policy of globalizing turkish financial system
- Tez No: 228241
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Economics, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Dünyada finans sermaye yoğunluğunun ve etkinliğinin 1980'lerden günümüzde değin geçen süreçte artmasına paralel olarak bir çok ülke ile beraber ülkemizde de önceden finansal sistemde geliştirilmiş bulunan ulusal yönetim uygulamaları tasfiye edilmiştir. Ulusal yönetim uygulamalarının yerine 1990'ların sonundan itibaren 2000'li yıllar boyunca küresel yönetişim uygulamaları yürürlüğe sokulmuştur. Ulusal yönetim uygulamalarının tasfiyesi kapsamında finansal liberalizasyon reformu gerçekleştirilmiş, finansman kaynakları piyasalaştırılmış ve çeşitlendirilmiş, kamu bankaları özelleştirilmiş ve merkez bankası bağımsızlaştırılmıştır. Küresel yönetişim uygulamalarına uyum kapsamında ise devlet ?iyi yönetişim? anlayışıyla yeniden yapılandırılmış, piyasa yapısı ?kurumsal yönetişim? anlayışıyla yeniden düzenlenmiş ve finansal sektör değerlendirmesi, bağımsız denetim ve kredi derecelendirme faaliyetleri geliştirilmiştir. Reformların nihai misyonunu göz önünde bulundurarak bu hareketin bütününü, ?Türk Finansal Sistemini Küreselleştirme Politikası? olarak adlandırmak mümkündür. Nitekim özünde bir politika değerlendirme çalışması olan bu tezde adı geçen kamu politikasının değerlendirmesi yapılmıştır. Değerlendirmenin amacı politikanın toplumsal uygunluk durumunu, diğer bir deyişle önde gelen toplumsal sınıflar zemininde belirlenen temel politika paydaşlarının çıkarlarına uygun olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu çerçevede politikanın hedefleri ile sonuçlarının değerlendirilmesine bağlı başlıca toplumsal uygunluk göstergeleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the time dating from 1980s to present day, the intensity and efficaciousness of finance capital ascended throughout the world. At the same period national government applications which had been built previously on the financial system, were eradicated in Turkey as in many other countries. Instead, global governance applications were implemented in the late 1990s and along the 2000s. Eradication of national government applications included financial liberalization, commodification and diversification of financial instruments, privatization of public banks and establishment of independent central bank. Besides, implementation of global governance applications included reformation of the state according to ?good governance? perspective, re-regulation of the market according to ?corporate governance? perspective and development of financial sector assessment, independent audit and credit rating activities. The entire attempt, which was actualized through these reforms, can be named as ?Policy of Globalizing Turkish Financial System?, when the parent mission of the reforms is taken into consideration. Eventually, in this thesis study an ex-post evaluation of that public policy has been carried out. The ultimate goal of this policy evaluation study is to put forth the social validity status of the policy. It is examined here whether the policy is valid or not for the interests of the fundamental stakeholders who are chosen based on the primary social class formations existing in the society. On this ground, main social validity indicators of the policy have been propounded by evaluating the policy goals and policy outcomes.