The Teachers of the republic: Mediating between state and students
Cumhuriyetin öğretmenleri: Devlet ideolojisini öğrencilere aktarırken
- Tez No: 188806
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim okullarındaki öğretmenlerin cumhuriyetideolojisine nasıl aracılık ettiklerini araştırmaktır. Öğretmenlerin nasıl hem resmiideolojiyi yeniden üretip güçlendirilmesine hizmet ettikleri, hem de ne dereceyekadar muhalefet ve direniş geliştirerek ideolojinin sınırlarını aştıklarıincelenmektedir. Okulları ne tahakkümün topyekûn egemen olduğu ne de butahakkümden tamamıyla bir kurtuluşun mümkün olduğu `mücadele alanları' olarakdüşünerek, bu çalışma eğitim sisteminin yapılarıyla öğretmenlerin özneliğiarasındaki diyalektik ilişkiyi incelemektedir. lköğretim okullarındaki öğretmenlerleyaptığım derinlemesine mülakatlara dayanarak öncelikle öğretmenlerin CumhuriyetBayramları hakkındaki görüşlerini ve cumhuriyet değerlerini nasıl yorumladıklarınıanaliz ettim. kinci olarak, öğretmenlerin demokrasiyi tanımlarken yaşadıklarıkavramsal karmaşayı ve okullardaki demokrasinin işleyişi konusundakimemnuniyetsizliklerini inceledim. Üçüncü olarak ise, öğretmenlerin Türkiye'dekikültürel farklılıkları nasıl kavramsallaştırdıklarını ve farklı kültürlerden geleninsanların yaşadıkları yerlerdeki çalışma deneyiminin Kemalist ideolojininöğretilmesini nasıl etkilediği üzerinde durdum. Böylece, öğretmenlerin görüşlerini,yorumlarını ve deneyimlerini temel alarak, resmi olarak ifade edilen ile okullardagündelik olarak yaşananlar arasındaki çelişkileri inceledim. Ayrıca, bu çelişkilerinKemalizm'in sınırlarını nasıl değiştirdiğini ve okullarda resmi ideolojininöğretilmesi konusunda nasıl kırılmalara neden olduğu üzerinde durdum.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine how primary school teachers mediatethe republican ideology. It aims to analyze how the teachers both contribute to thereproduction and reinforcement of the official ideology, and on the other hand, towhat extent they develop opposition, resistance and transgressions. Throughconsidering schools as `contested domains? in which neither total domination nortotal emancipation takes place, this study analyzes the dialectical relations betweenthe structures of the education system and the agencies of the teachers. By focusingon in-depth interviews with primary school teachers, firstly I analyze the teachers?perceptions of the Republican Days and their interpretations of republican values.Secondly, I examine teachers? conceptual perplexity in defining democracy andtheir discontents about the functioning of democracy in daily school life. Thirdly, Ifocus on teachers? conceptions of cultural differences in Turkey and explore howworking experiences in the regions populated by culturally different people affectthe inculcation of Kemalist ideology. Hence, by taking teachers? perceptions,interpretations and experiences as the basis of this research, I aim to analyze thecontradictions between what is officially stated and what is actually lived in dailyschool life. Moreover, I dwell on how those contradictions lead to transformations inthe boundaries of Kemalism and bring about refractions in the inculcation of officialideology.