Döviz kuru tahmininde yapay sinir ağlarının kullanımı
Using neural networks for forecasting usd exchange rates
- Tez No: 188862
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİROL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, günümüzün umut verici yapay zekâ tekniklerindenbirisi olan Yapay Sinir Ağlarının ekonomi ve finans alanında bir uygulamasınıgerçekleştirmektir. Gerçekleştirilen uygulamada, döviz kurlarının gelecektekideğerinin ve yönünün yüksek doğruluk oranı ile öngörülmesine çalışılmıştır.Bu çalışmada kullanılan veriler, T.C. Merkez Bankası'nın web sitesinden eldeedilmiştir. USD'nin değerine etki ettiği düşünülen 41 değişik ekonomik parametre vedeğişkene dair 4 Ocak 1999 ile 28 Şubat 2006 tarihleri arasında toplam 1867 günlükveri kullanılmıştır.Araştırma ve uygulama sonucunda, yapay sinir ağlarının mimarileri, katmansayıları ve katmanlardaki hücre sayıları, eğitim yöntemleri gibi parametrelerin ağındoğru çözüme yaklaşmasında ne kadar etkili olduğu gözlemlenmiştir. Dövizingelecekteki değerinin ne olacağının, yükselip düşeceğinin öngörülmesinde YSA'larınbir karar destek aracı olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to perform an application of Artificial NeuralNetworks (ANN) which are one of the promising Artificial Intelligence techniquesnowadays, on economical and financial sectors.Data were collected from the official web site of Central Bank of the Republicof Turkey. 41 economical parameters and variables which affect the fluctuations ofthe USD were used in this study. 1867 days of data between 4 January 1999 and 28February 2006 used in this study.As a result of this study we determined how affects these parameters such asthe structure of ANN, number of layers in the ANN and artificial neurons in thelayers, the training methods to reach the best solution. We have decided that ANNscan be used as a supplementary tool to predict future value and trend of the USD.