Implementation difficulties of hospital information systems: A case study in a private hospital in Turkey
Hastane bilgi sistemi uygulama zorlukları: Türkiye'de özel bir hastanede örnek olay incelemesi
- Tez No: 188875
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hastaneler, Computer Engineering and Computer Science and Control, Hospitals
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez Türkiye'de özel bir hastanedeki hastane bilgi sistemi uygulama zorluklarınınpotansiyel kaynaklarını tetkik etmekte ve uygulama sırasındaki zorlukları önlemekiçin öneriler sa lamaktadır. Hasta bakımı vermenin artan maliyeti ve veri kalitesininve veriye ula manın geli tirme çalı malarında kar ıla ılan zorluklar sa lıkorganizasyonlarında bilgi sistemleri kullanımı için baskıyı artırmaktadır. Ancak,hastanelerin karma ık i akı larından dolayı, sa lıkta bilgi sistemleri kullanımıberaberinde bazı problemleri de getirdi. Bu çalı mada, potansiyel uygulamazorluklarını ortaya çıkarabilmek için, Hastane Bilgi Sistemi'nin henüz uygulamaa amasında olan Türkiye'deki özel bir hastanede bir ara tırma yapıldı. Veri toplamakiçin mülakat, gözlem ve anket teknikleri uygulandı. Veri, tanımlayıcı, faktör veANOVA analizleri kullanılarak analiz edildi. Bu analizlerin sonuçları; Hastane BilgiSistemi uygulama zorluklarının potansiyel kaynaklarının organizasyonel konular, sonkullanıcı profili, farklı sistemlerin entegre olması, farklı bölümlerin farklı i akı larıarasındaki tutarsızlıklar ve e itim konuları ile ilgili oldu unu gösterdi, di er taraftaise yazılım, donanım, planlama, destek, güvenlik ve hizmet sa layıcı ile ilgilikonularda ana bir problem yoktu. Literatür ara tırması ve bu çalı manın sonuçlarınınöncülü ünde, ba arılı, yeterli ve verimli bir Hastane Bilgi Sistemi uygulama fazınaula abilmek için son kullanıcı katılımı, i süreçlerinin yeniden yapılanması, donanımplanlama, bilgi sistemlerinin entegrasyonu ve destek bazında öneriler verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis looks for potential sources of implementation difficulties of hospitalinformation system in a private hospital in Turkey and provides recommendations toavoid these difficulties. Increasing cost of patient care delivery and the difficultiesfaced during the improvement studies of data quality and data access have increasedthe pressure for the use of information systems in healthcare organizations. However,due to complex workflows of hospitals, usage of information systems in healthcarebrought some problems along with it. In this study, in order to find out the possibleimplementation difficulties, a survey was conducted in a private hospital in Turkeywhich was just in the stage of implementing a hospital information system.Techniques of interview, observation and questionnaire were applied for datacollection. Data was analyzed by using descriptive, factor and ANOVA analyses.The results of these analyses showed that the potential sources of hospitalinformation system implementation difficulties were related to organizational issues,end user profile, integration of different systems, inconsistency among differentworkflows of different departments and training issues whereas there was no majorimplementation problem related to software, hardware, planning, support, securityand solution provider. Under the guidance of literature survey and the findings of thestudy, recommendations for achieving a successful, sufficient and efficient hospitalinformation system implementation phase are given in terms of end usercontribution, business process reengineering, hardware planning, integration ofinformation systems, training and support.