Hastane bilgi sistemleri'nde entegrasyon sorunları ve çözüm önerileri
Integration difficulties of hospital information systems and solution proposals
- Tez No: 265036
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Son yıllarda sağlık hizmet anlayışında yaşanan büyük değişim, sağlık hizmet kalitesinde beklentilerin artması, yasalar ve rekabet koşulları hastanelerin bilgi birikiminin katlanarak artmasına neden olmuştur. Bu noktada bilgi sistemlerinin önemi artmıştır.Bugün hastanelerde birbirlerinden bağımsız çalışan ve özel işlevleri olan sayısız bilgi sistemleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, klinik bilgi sistemi, ilaç yönetim sistemi, faturalama sistemleri, radyoloji bilgi sistemi, görüntü arşiv ve haberleşme sistemleri dir. Bilginin etkinliği için bu sistemlerin son kullanıcılarının karar aşamasında ne zaman ve nerede olursa olsun ihtiyaç duydukları bilgiye ulaşabilmelerini sağlayacak şekilde aralarında iletişim olmalıdır. Bu da sistemlerin entegrasyonu (bütünleşmesi) anlamına gelir.Geniş anlamda entegrasyon, organizasyonların etkinlik, verimlilik, rekabetçilik gibi hedefleriyle eş anlamlı hale gelmiştir. Günümüzde bilgi sistemleri entegrasyonu etkin ve etkili yönetim için stratejik bir önem taşımaktadır. Tüm dünyada ve ülkemizdeki hastanelerde hızla yaygınlaşan entegre hastane bilgi sistemi (EHBS) projelerinin getirdiği pek çok yararla birlikte pek çok da sorun bulunmaktadır. Bilgi sistemleri entegrasyonu analiz, tasarım, teknoloji, uygulama, test, bakım, gibi adımları kapsayan uzun bir süreçtir. Sürecin her aşaması, projenin tümünü etkileyecek pek çok sorunu içermektedir.Bu tez çalışması, sahip olduğu tüm bilgi sistemlerinin entegrasyonlarını (bütünleşlerini) gerçekleştirmeyi kendisine hedef edinmiş Türkiye'deki özel bir hastanede yürütülmüştür. Çalışmada radyoloji bilgi sistemi, eczane bilgi sistemi, görüntü arşiv ve haberleşme sistemlerinin hastane bilgi sistemi ile entegrasyon sürecindeki gözlem ve deneyimler esas alınmıştır. Tez nitel araştırma, örnek olay yöntemine göre hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The great change in the healthcare delivery concept, the demand for quality, increasing competition and the new legal obligations ended up with a tremendous increase in the information quantity. This change directly influenced and increased the importance of the information systems.Nowadays at hospitals there are many information systems that each perform specific functions working independently from each other. Such as clinical information system, drug management system, billing systems, radiology information system, picture archiving and communication system. To optimize ?information efficiency? these systems need to intercommunicate such that end users of the systems have the information they need to make their decissions and get their work done when and where they need to do so. This means a perfect integration of all the independent systems.In broad sense, the meaning of integration has become synonymous with the goal of greater efficiency, effectiveness and competitiveness in organisations. And of course, information systems and information technologies must fully be integrated to achieve the efficiency of the information. Today, the integration of the information systems have a strategical role in the effective management structure. All over the world and also in our country, integrated hospital information systems (IHIS) started to be used commonly. IHIS, beside its benefits, is a highly difficult project to realize. HIS integration process includes analysis, design, implementation, test steps, so it is time consuming. Each step of the process has many problems which effects all project.This thesis conducted in a private hospital in Turkey that targets a full integration of all information systems. Thesis work has been realised according to the observations and experiences during the integration of radiology information system, pharmacy information system, picture archiving and communication system with hospital information system. This thesis is prepered according to quantitative case study method.