A Comparative study on producer price indexes model with special reference to european community practice
  1. Tez No: 18888
  2. Yazar: ŞULE ÖZMEN(IŞINSU)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATEŞ VURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu tez, üretici Fiyat indeksleri hazırlayan ve bu konuda çalışmalar yapan öncü ülkeler ile Avrupa Topluluğu istatistik Merkezinin yaptığı uygulamaların incelenerek,“üretici Fiyat indeksleri”modeli geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu yeni indeks sistemine temel olan, kuramsal çerçeve hazırlanarak, bütün yönleriyle incelenmiştir, üretici Fiyat indekslerinin, Toptan Eşya Fiyat indekslerinin yerini alma sına neden olan faktörler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Uluslararası nomenklatür ve standartlara uygun olarak kendi ülkemizde de uygulamaya koyabileceğimiz üretici Fiyat indekslerinin hazırlanmasında katkısı olacağı düşünülerek muhtemel bir çalışmanın aşamaları anlatılmıştır. Bu modelde öngörülen tartılandırma yöntemi, 1985 yılı Girdi - Çıktı tablosu esas alınarak uygulanmış ve tabloda yer alan ana sektörler ve alt sektörlerin tartıları hesaplanmıştır. - ııı -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPARATIVE STUDY ON PRODUCER PRICE INDEXES MODEL WITH SPECIAL REFERENCE TO EUROPEAN COMMUNITY PRACTICE ÖZMEN, Şule Işmsu In this study. Producer Price Indexes model is introduced with regard to studies and applications of Eurostat and other countries who have contributed to the development of this model. All the aspects of this new system of indexes are underlined by constructing a conceptual and methodological framework. The factors which affect the replacement of Wholesales Price Index by the family groups of Producer Price Indexes are evaluated. Finally, a prospective application design for Turkey is proposed with the intention of contributing to the construc tion of Producer Price Indexes which are in conformity with the International nomenclatures and standards. Weighting ap proaches proposed in this model are applied on the basis of 1985 Input - Output table and weights for the main sectors and the subsectors, taking place in this table, are com puted. - 11 -