A simulation based decision support system for supply chain management
Tedarik zinciri yönetimi için simülasyon tabanlı karar destek sistemi
  1. Tez No: 188881
  2. Yazar: AYŞE ÜRÜN SANCAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASLI ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki en büyük sarfiyat ürünü imalatçılarından birindekitedarik zinciri performansını iyileştirmeye yöneliktir. Çalışmanın amacı, tedarikzinciri yöneticilerinin karar vermeleri için karar destek sistemi olarak çalışacak vekullanımı kolay bir denetim ortamı sağlayacak bir çözüm geliştirmektir. Mevcutsistemde, zincirin yukarısına doğru bir talep bilgisi akışı bulunmamakta ve imalatçıfirma imalat hızını kendisine son bir ayda verilen sipariş miktarlarına görebelirlemektedir. Diğer tarafta, dağıtıcıların verdiği toplam sipariş miktarının belirlibir kotanın üzerinde olması durumunda, dağıtıcılarına indirim uygulanmaktadır.?Aylık Kota? sisteminde, dağıtıcılar değerlendirme peryodu sonunda kotalarınaulaşmışlarsa, birim satınalma fiyatında indirim elde ederler. Mevcut tedarik zincirisistem performansını iyileştirmek üzere satış noktası verilerinin tedarik zinciriüyeleri arasında paylaşımı için bir bilişim sistemi önerilmektedir. Bir başkaiyileştirme stratejisi ise, ?Aylık kota? yerine, kotaların dağıtımcı her siparişverdiğinde kontrol edildiği ?Yuvarlama Dönem? yöntemini uygulamak olabilir.ARENA yazılımı kullanılarak üç simulasyon modeli geliştirilmiş, MS-Excel'iveritabanı olarak kullanan bir grafik kullanıcı arayüzü oluşturulmuş, ve tedarikzinciri yöneticileri için bir karar destek sistemine entegre edilmiştir. KDS ortamı,değişik performans ölçütleriyle üç modelin karşılaştırmak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the improvement of supply chain performance in one of thebiggest commodity product manufacturers in Turkey. The aim is to generate a toolthat runs as a Decision Support System (DSS) and provides an easy to use simulationenvironment for supply chain managers in decision-making. In the current supplychain system there is no demand information flow upwards in the chain and themanufacturer determines its manufacturing rate according to the orders faced in thelast thirty days. On the other hand, the manufacturer offers a volume discount optionif the orders placed by a distributor exceed a certain quota. In the ?Monthly Quota?system, the distributors gain a discount for their unit-purchasing price, if they reachtheir quota at the end of the evaluation period. As an improvement of the currentsupply chain system, an information system is proposed to share the Point of Saledata among the members of the supply chain. Another improvement strategy may beapplying the ?Rolling Horizon? instead of ?Monthly Quota? method where thequotas are checked every time a distributor places an order. Three simulation modelsare developed by using the software ARENA, a graphical user interface that usesMS-Excel as a database is generated and integrated into a DSS for the supply chainmanagers. The DSS environment is used to compare all three models with differentperformance measures.