Foreign investors' role in a stock market boom and bust cycle: Turkey's experience in 1999-2001
Hisse senedi borsalarındaki yükseliş ve düşüşlerde yabancı yatırımcıların rolü: Türkiye'nin 1999-2001 dönemindeki deneyimi
- Tez No: 188882
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu doktora tezi stanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki yabancı portföy yatırımcılarınınyatırım stratejilerini ve onların 1999-2001 yılları arasındaki, borsada büyük bir yükselişi veonu izleyen iki krizi içeren dalgalı dönemde borsa üzerindeki etkilerini incelemektedir.Kullanılan veriler, Takasbank nezdindeki saklama hesaplarının bakiyelerinden oluşturulanyüksek frekanslı günlük yatırım serileridir. Verilerin çözümlenmesi günlük yabancı yatırımlarile borsa getirisi arasında güçlü bir doğrusal ilişki olduğunu, ancak bu etkinin aynı günlesınırlı olduğunu göstermektedir. Kriz dönemlerinde ise bu ilişki değişmektedir. Kasım 2000likidite krizi sırasında, yabancı yatırımcı satışları daha uzun sürmüş ve borsa endeksi üzerindeistikrarı bozan bir etki yapmıştır. Şubat 2001'deki kriz sırasında ise, bu etki tersine dönmüş veyabancı yatırımcılar borsa endeksinin seviyesinin korunmasına destek olmuştur. Çalışmanınbir başka sonucuna gore ise yabancı yatırımcılar, borsa endeksinin yükseldiği günlerin ertesigünü hisse senedi satın almakta, borsa endeksinin düştüğü günlerin ertesinde isesatmaktadırlar. Yabancı yatırımcılar ayrıca borsa endeksinin üzerinde bir getiri eldeedememektedirler. Yabancı yatırımcı paylarıyla hisse senedi getirilerinin üstündeki portföygetirileri arasında negatif ve istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Son olarak,yabancı yatırım oranı yüksekliği ile o hisse senedinin volatilitesi doğru orantılıgözükmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the investment strategy of foreign portfolio investors in theIstanbul Stock Exchange and their impact on the market during the turbulent periodbetween 1999-2001 which includes a rally and two crises. Data used is high-frequencydaily investment flows constructed from the custody account balances with Takasbank.Analysis of the data shows a strong positive impact of foreign flows on market returnswhich are limited to the same-day, but the relationship changes during the crisis periods.During the November liquidity crisis, foreign selling persists beyond one-day and has ade-stabilizing effect on the index. During the next crisis in February, the impact isreversed and foreign investors help stabilize the market. Another result is that foreigninvestors buy the day after the market index rises and sell the day after the index falls;they are positive feedback traders like most institutional investors. Foreign investorsalso fail to obtain any excess returns on the ISE. This inability is explained by their highshare in the total free float of the market. A cross-section analysis reveals a negative andsignificant relationship between their share and the excess returns they obtain. Finally,higher foreign investment in a stock appears to increase the return volatility of thatstock.