Beliefs of legal professionals about eyewitness testimony and identification
Profesyonel hukukçuların görgü tanığının ifadesi ve teşhisi ile ilgili inançları
- Tez No: 188883
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ İ. TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma hakimlerin, savcıların ve avukatların görgü tanığının hafızası ileilgili inançlarını incelemiştir. Profesyonel Türk hukukçular ve diğer mesleklerdenkişiler görgü tanığının ifadesi ve teşhisini etkileyen faktörlerle ilgili inançlarını biranket çalışmasında belirtmişlerdir. Sonuçlar bazı inançlarının doğru olduğunu,bazılarının ise yanlış olduğunu ortaya koymuştur. Örneğin şüpheliyi art ardagöstermenin ve görgü tanığını suçlunun olmayabileceği konusunda uyarmanın yanlışteşhisi azaltıp daha doğru teşhis sağlamaktaki avantajlarını bilememişlerdir. Ayrıcahakimlerin doğru ve yanlış görgü tanıklarını bir birinden ayırmadaki başarısını veufak detayları hatırlamanın doğru teşhis üzerindeki etkisini gereğinden fazlabüyütmüşlerdir. Toplamda, avukatlar hakimlerden, savcılardan ve diğermesleklerdeki kişilerden görgü tanığının hafızası ile ilgili konularda daha bilgiliçıkmışlardır. Aslında avukatların bile genel bilgi puanları çok yüksek çıkmamıştır.Profesyonel hukukçuların görgü tanığının hafızası ile ilgili bilgilerini arttıracak vetanıkları daha güvenilir hale getirecek tedbirler de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the beliefs of judges, prosecutors and attorneys abouteyewitness memory. Turkish legal professionals and lay people indicated theirbeliefs about a wide range of factors that affect the accuracy of eyewitness testimonyand identification in a survey. The results showed that although some of their beliefswere correct, some of them were wrong. To illustrate, they did not know theadvantage of sequential lineups and of warning the eyewitnesses about the possibleabsence of the culprit in reducing the number of false identifications and in providinga more accurate identification. They overemphasized the ability of judges todistinguish between accurate and inaccurate eyewitnesses and overemphasized thepositive effect of remembering minor details on the identification process. Overall,attorneys were more knowledgeable about eyewitness memory than judges,prosecutors and lay people who were not different from each other. Moreover, eventhe attorneys? mean knowledge scores were not so high. The preventive measures toincrease the knowledge of legal professionals about eyewitness memory issues and tomake the eyewitnesses more reliable were also discussed.