Organizational adoption of enterprise resource planning systems
Kurumsal kaynak planlama sistemlerinin örgütsel benimsenmesi
- Tez No: 188886
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURİ BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemleri dünya çapında geniş çaptakullanılmalarına rağmen yararlarıyla beraber birçok probleme sebebiyetvermektedirler. Bu geliştirmelerin çoğu başarısızdır ve uygulamaların yetersizbenimsenmesi başarısızlık nedenlerinden biridir. Bu çalışma ERP sistemlerininörgütsel benimsenmesini bir modelle anlatmıştır. Modelde, Teknoloji KabulModelinin (TAM) temel değişkenlerinden algılanan yararlık ve algılanan kolaylık,memnuniyet ve ERP projelerinin genel aktörleri, teknoloji, kullanıcı, organizasyonve proje yönetimi yer almıştır. Literatür taraması ve nitel çalışmaların ardındanaraştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, teknolojinin yetkinliği veuyarlanabilirliğiyle beraber proje yönetiminin proje boyunca gösterdiği eforsayesinde ERP sistemiyle ilgili memnuniyet sağlanabilir. Bu memnuniyet de örgütselbenimsemenin en büyük sağlayıcısıdır. Ek olarak, ERP sistemini kullanmaktanmemnun kişilerin özellikleri hakkında da ilginç çıkarımlar sağlanmıştır. Bu çalışmaERP sistemleriyle ilgili problemleri yeni bir açıdan incelemekle kalmayıp,araştırmacılara ve yöneticilere ERP yazılımının tüm organizasyonda benimsenmesihakkında da ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although Enterprise Resource Planning (ERP) systems are being used widelyall around the world, they bring along many problems as well as benefits. Most ofthese implementations are failures and inadequate adoption is just one of the failurefactors. This study defines organizational adoption of ERP systems throughbuilding a framework. The model consists of core Technology Acceptance Model(TAM) variables (perceived ease of use of ERP system and perceived usefulness),satisfaction and common actors of an ERP project: technology, user, organizationand project management. A survey was conducted after studying the literature andmaking qualitative studies. Results of the study revealed that organizational adoptioncan only be accomplished if the satisfaction with the ERP system is achieved bycompetency and flexibility of the technology along with the special efforts of projectmanagement during project implementation. Besides, interesting results were foundabout the characteristics of people who were satisfied by using the ERP system. Thisstudy not only handles problems of ERP from a new perspective, but also providesresearchers and managers with insight about adopting the ERP software across theorganization.