Kamu kuruluşlarında kurumsal kaynak planlaması sistemlerinin adaptasyonu: Eti Maden işletmeleri örneği
The adoption of enterprise resource planning systems in public institutions: A case study on Eti Maden corporations
- Tez No: 502943
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SÜREYYA ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu kuruluşu çalışanlarının bilgi ve iletişim teknolojileri kullanım adaptasyonu sağlamalarında etken faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin birbirleriyle olan ilişkilerinin gösterilmesidir. Çalışmada teknoloji adaptasyonu literatürüne kuramsal ve metodolojik katkı sağlayabilmek için yeni bir kavramsal model ve bu modeli temel alan bir ölçek geliştirilmiştir. Çalışmanın araştırma dizaynı, keşif türünde örnek olay incelemesi şeklinde teori geliştirme metodolojisine uygun olarak inşa edilmiştir. Örneklem metodolojisi olarak da amaçsal örneklemenin farklı bir versiyonu olan teorik örnekleme metodu kullanılmıştır. Araştırma kısıtlılıkları göz önünde bulundurulmuş ve örnek olay araştırma organizasyonu olarak Eti Maden İşletmeleri belirlenmiştir. Geliştirilen ölçek yardımıyla araştırma için çevrimiçi bir ölçekle nicel veri toplanmıştır. 474 kişinin katılımıyla ana uygulama süreci tamamlanmıştır. Elde edilen veriler yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Bu çalışma sonucunda, teknoloji özelliğinin bireyin görev teknoloji uyumu algısıyla; proje özelliğinin bireyin görev özelliği algısıyla; görev özelliğinin bireyin görev teknoloji uyumu algısıyla; görev teknoloji uyumunun bireyin KKP sistemlerine yönelik kullanışlılık algısıyla; teknoloji uyumunun bireyin KKP sistemine yönelik kullanım kolaylığı algısıyla; kullanım kolaylığı algısının bireyin KKP sistemine yönelik kullanım niyetiyle; kullanışlılık algısının bireyin KKP sistemine yönelik kullanım niyetiyle; kullanım niyeti algısının bireyin KKP sistemine yönelik kullanım davranışı ile ilişkili olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca, kavramsal modelde yer alan her faktörün kamu çalışanlarının bilgi ve iletişim teknolojileri kullanım adaptasyonlarında etken faktör oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma örneklem büyüklüğü ve kullanılan kurumsal kaynak planlaması (KKP) sistem çeşitliliği yönünden kısıtlılıklara sahiptir. Bu çalışma, geliştirdiği özellik uyumu ve bireysel teknoloji adaptasyon değerlendirme ölçeği ile bilgi sistemleri ve işletme literatürüne metodolojik katkı sağlamakta; geniş kapsamlı teknoloji adaptasyonu literatüründe ilk defa görev,teknoloji ve proje özelliğinin değerlendirilmesini sağlayan bir model ile de literatüre kuramsal katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to determine the factors that may exert an impact on individuals' adoption of information and communication technologies, and capture the relationships among these factors. Moreover, the present study targeted developing a theoretical model which included the technology, project and task characteristics that may be of use in describing and evaluating individuals' technology adoption, and constructing a scale that aimed to measure individuals' technology adoption. It should be noted that previous theoretical models in the relevant literature have not included these characteristics in their scope. The present study used an exploratory research design, specifically utilized the case study method to better understand the features of a state organization, and employed theoretical sampling method. Quantitative data were collected from 474 participants working at Eti Maden Corporation by using the scale that was developed within the scope of the present study. The data obtained were analyzed by using the Structural Equation Modeling. The findings clearly demonstrated that there were positive relationships between technology characteristics and individuals' perceptions of task-technology fit, between project characteristics and individuals' perception of task characteristics, between task characteristics and individuals' perception of task-technology fit, between task-technology fit and individuals' perceptions of ERPs' usefulness, between task-technology fit and individuals' perceived ease of use concerning ERPs, between perceived ease of use and individuals' intention to use ERPs, between individuals' perceived usefulness concerning ERPs and their intention to use ERPs, and finally between individuals' intention to use ERP and their reported usage behavior. The present study was limited in terms of the sample size it employed and the variety of ERPs it included. However, it makes several methodological and theoretical contributions to the literature on ERPs by generating a conceptual model on technology adoption, and developing a characteristics evaluation and individual technology adoption scale that taps several features that have not been included in the previous models created in the field of technology adoption.