An extended technology acceptance model for evaluating factors affecting manufacturing industry SME decision makers adoption of erp systems
İmalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİlerde karar vericiler tarafından kurumsal kaynak planlaması sistemlerinin kabulünü etkileyen faktörlerin genişletilmiş teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
- Tez No: 558922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÇAKIR, PROF. DR. HAKKI OKAN YELOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Günümüz modern iş ortamı bilişim teknolojilerinin varlığı olmadan düşünülemez. Kurumsal kaynak planlaması (ERP) sistemleri, modern organizasyonların bilgi omurgasını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, İmalat sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) karar vericilerinin ERP sistemlerini kabulünü etkileyen faktörleri nitel olarak incelemektir. Nitel yaklaşım, imalat sanayi KOBİ'lerinin sahipleri ve yöneticileri tarafından ERP kabul kararını etkileyen faktörleri derinlemesine incelemeye izin veren zengin içerikli bir yöntem sağlaması nedeniyle tercih edilmiştir. Bu çalışma, imalat sektöründeki KOBİ sahiplerinin ve yöneticilerinin teknoloji kabul davranışına odaklanması nedeniyle diğer araştırmalardan farklılaşmaktadır. KOBİ sahipleri ve yöneticileri tarafından benimsenen teknoloji tüm organizasyonu etkilemektedir. Buna rağmen teknoloji kabulüne ilişkin araştırmalar daha ziyade örgüt vii düzeyindedir ve KOBİ'lerde karar vericilerin teknoloji Kabul davranışı üzerinde az çalışılmış bir alan olarak kalmış bulunmaktadır. Araştırma kapsamında ilk olarak, KOBİ'lerde teknoloji kabulünü etkileyen faktörleri belirlemek için bir literatür taraması gerçekleştirilmiş ve bulgular tablo halinde özetlenmiştir. İkinci aşamada bağlam olarak KOBİ sahipleri ve yöneticileri göz önünde bulundurularak ERP sistemlerinin kabulünü etkileyebilecek değişkenler belirlenmiştir. Üçüncü aşamada ise yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmelerden oluşan uygulamalı bir nitel araştırma gerçekleştirilmiş, analiz sonuçlarından hareketle genişletilmiş bir teknoloji kabul modeli önerilmiştir. İmalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerde karar vericilerin ERP sistemlerini kabulünü etkileyen faktörlerin anlaşılması, bu sistemlerin kabulünü artırmaya yardımcı olacak politika önerileri geliştirilmesini de sağlaması nedeniyle bilimsel çalışmanın uygunluğuna ve pratik uygulamasına büyük katkı sağlamış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today`s business environment cannot be considered without the existence of information technology. enterprise resource planning (ERP) systems are the information backbone of modern organizations. The purpose of this study is to qualitatively study the factors affecting ERP adoption by small and medium sized enterprise (SME) decision makers in Turkish manufacturing industry. Qualitative approach provided a content rich method allowing to identify and discuss the factors affecting ERP adoption decision by owners and executives of manufacturing industry SMEs. This study differs from previous ones by focusing on the adoption behavior of SME owners and executives. Technology adopted by SME owners and executives affects the entire organization. Yet technology adoption behavior is primarily investigated at organizational level and decision makers perspective to technology adoption in SME's stayed as an understudied phenomenon. The study followed a three-pronged approach. Firstly, a literature review is conducted to identify the factors affecting SME adoption of technology and the findings are summarized in a tabular format. Secondly, by considering the context of SME owners and executives' factors that might influence the adoption of ERP systems are identified. Thirdly, based on the analysis of the semi-constructed interviews an extended technology acceptance model is proposed. Understanding the factors affecting the adoption of ERP systems by decision makers in Turkish manufacturing industry SMEs also enabled to develop recommendations that would help to increase the adoption of these systems. Thus, greatly contributed to the relevance and practical implication of scientific work.