Kur'an'da insanın yaratılışı ve evrim teorisi
The creation of human and the evolution theory from the angle of the Qur'an.
- Tez No: 188898
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURİ ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, Kur'an'da insanın yaratılışı ve evrim teorisini içermektedir.Dört bölüm halinde sunduğumuz bu çalışmanın giriş bölümünde tekâmül fikrininkavramsal boyut kazanana kadar geçirdiği tarihsel süreç üzerinde durulmaktadır.Birinci bölümde tekâmül fikrinin kavramsal boyutu başlığı altında tekâmülkavramı ıstılahlaşıncaya kadar hangi aşamaları geçirdiği belirtilmektedir.kinci bölümde âlemin yaratıcısı olarak Allah'ı kabul eden Câhız, Ihvanu's-Safa, bn Miskeveyh gibi Müslüman filozofların tekâmülcü yaratılış teorilerine yerverilmektedir.Üçüncü bölümde batılı evrimci fikirlerin kaynağı olarak müslümantekâmülcülerin fikirlerine yer verilmiştir. Özellikle bu bölümde etkilediği düşünürlerolmaları nedeniyle Lamarck ve Charles Darwin incelenmektedir.Dördüncü bölümde ise Kur'an-ı Kerim'de insanın yaratılışı ve annerahmindeki oluşum süreçlerini anlatan ayetler ışığında“bebeğin geçirmişolduğu safhalar”incelenmektedir. Konu bilimsel bir konu olduğu için filozoflarıngörüşleri dışında, tefsirler, tıp alanında yapılmış ilgili kitaplar ve Kur'an'dabilimsel konularla ilgili özel çalışmalardan yararlanılmaktadır.Sonuç kısmında ise, karşılaştırmalar yaparak konunun genel birdeğerlendirmesi verilmektedir
Özet (Çeviri)
This study takes up the creation of human and the Evolution Theory from theangle of the Qur?an. In the Introduction of this study it was focused on the periodthrough which the notion of evolution passed until it gained a conceptualdimension.In the First Part the subject was handled under the title of ?The ConceptualDimension of the Notion of Evolution? and its phases were focused on.In the Second Part it was given place to the evolutionary theories of theMuslim philosophers such as Câhiz, Ihwân al-Safâ and Ibn al- Miskawayh whoaccepted Allah as the creator of the universe.In the Third Part it was given place to the views of Muslim evolutionists. Inthis part, especially Lamarck and Darwin were examinated as they were the first.In the Fourth Part the phases through which an infant passed were examinedunder the light of the verses of the Qur?an telling the creation process of human inthe uterus. As the subject is a scientific one, it was benefited from the relatedbooks and studies in the fields of commentary, medicine and the special studiesabout the subjects of the Qur?an other than the views of the philosophers.As conclusion, the general evaluation of the subject was made after somecomparisons.