Tehcir öncesi vilayat-ı sitteden Amerika'ya Ermeni göçü
The Armenian emigration from the six vilayets to the USA before the deportation
  1. Tez No: 188905
  2. Yazar: AHMET AKTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu tezin amacı, Ermenilerin 1834-1915 yılları arasında ABD'ye niçin göç ettiklerini,burada nasıl bir hayat kurduklarını ve Diaspora'daki mevcut Ermeni lobisinin oluştuğu ortamıtespit etmektir.19. yüzyıldan itibaren Osmanlı Ülkesini gizli anlaşmalarla paylaşan devletlerinOsmanlı tebaasını kullanarak yarattıkları tedhiş ortamı yeni Türkiye Cumhuriyeti'ninkuruluşuna kadar devam etmiştir.stismar edilen Ermeniler, ortaya çıkan huzursuz ve sıkıntılı ortamdan kurtulmak içinAnadolu'ya nazaran nispeten daha iyi bir hayat sunan ülkelere ve özellikle ABD'ye göçetmeye başlamıştır.Ermeniler göç esnasında çeşitli zorluklarla karşılaşmışlar ve geldikleri yeni ülkededilini, kültürünü ve adetlerini hiç bilmedikleri bir toplum içinde yaşamaya çalışmışlardır.Topluma uyum süreci asimilasyon tehlikesini ortaya çıkardığından kültürel bağlarını nesillerboyunca koruyabilmek için dinlerini, gelenek-göreneklerini ve Türk düşmanlığını ortak birmiras haline getirmişlerdir. Bu maksatla örgütlenmişler ve mücadelelerini yıllara sari olarakşiddetlendirmişlerdir.?Tehcir Öncesi Vilâyât-ı Sitte'den Amerika'ya Ermeni Göçü? başlıklı çalışma dörtbölümden oluşmaktadır:1. Göç Politikaları ve Tabiiyet Sorunu,2. Ermenilerin Amerika'ya Göçü (1834-1915),3. Amerika'daki Ermeniler ve4. Ermenilerin Amerika'daki Hayata Katılımı.Çalışma birincil kaynak olarak Başbakanlık Osmanlı Arşivi belgelerine ve daha önceyabancı dille yapılmış çalışmalara dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to designate why the Armenians emigrated to the USAbetween 1834-1915, what sort of a living they settled there and the conditions that created thecurrent Armenian lobby in Diaspora.The terror created by the countries that shared Ottoman Empire through covert treatiesand exploiting Ottoman citizens, starting from the 19th century kept its existence until thefoundation of the new Turkish Republic.The abused Armenians, therefore, started to emigrate to the countries, especially to theUSA, which offered relatively better lives compared to Anatolia, so as to elude from thetroubled and distressed situation of the period.They faced various difficulties during the emigration, and endeavored to live in this newcountry whose language, culture and customs were totally unfamiliar to them. Due to the factthat the process of adaptation to this new society brought about the danger of assimilation,Armenians turned religion, traditions and customs, and the hostility against Turks into acommonly shared heritage in order to keep their cultural ties across generations. Accordingly,they got organized and intensified their struggle through years.The study titled ?The Armenian Emigration from the Six Vilayets to the USABefore the Deportation? consists of four parts:1. The Emigration Policies and the Nationality Problem,2. The Emigration of Armenians to the USA (1834-1915),3. Armenians in the USA, and4. Armenians? Adaptation to the Life in the USA.This study primarily depends on the documents of Ottoman Archive of Prime Ministry,and the prior works published in foreign languages.