Bireyin oluşumunda doğal ve kültürel etmenlerin insan felsefesi bakımından değerlendirilmesi
Nature vs nurture: A philosophical examination of natural and cultural influences in becoming an individual
  1. Tez No: 188906
  2. Yazar: BEHZAT BİLEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SARA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bireyin oluşumunda doğal ve kültürel etkenlerin araştırılması insanbilimlerinin ortak bir sorunudur. Soruna felsefi bakış, evrim teorisi, insan biyolojisi,paleoantropoloji, sosyal/kültürel antropoloji ve eğitim sosyolojisiyle psikolojisininobjektif geçerlik kazanmış temel savlarıyla örülmeyi gerektiriyor.Bu çalışmada bu alanlardan seçilmiş verilerden yararlanılarak toplu bir görüşsunulmaktadır. Bireyoluş, insanoluşun bilinen ilk evrelerine götürülerekincelenmekte, tarihsel gelişim ve kültürel farklılaşmalar göz önünde tutularak bireyhem türsel hem özel-kültürel koşulları içinde anlaşılmaya çalışılmaktadır. Çalışmanıntemel savı, 'insan doğası'nın bir doğa-kültür sentezi olduğudur. ` nsanlaştırılandoğa' kavramı öne çıkmaktadır. Bu zeminde genel olgu : bireyin, içinde yetiştiğikoşullarla belirlenmesi ve kendisini uyarlaması birkaç alt-olguyla bütünleştirilmeyeçalışılmıştır : koşullara uyarlanma ve koşulları kendine uyarlama; kendiniyönlendiren etkinlik; kültürel çevreyi benimseme ve değiştirme; hızlı ve yavaşolgunlaşma; yaratıcılık ve yetinme gibi.Sonuçta, insan bireyinin özgür gelişmesi ile tarihsellik bilinci arasındabağlantı kurularak hem bazı önyargılar ayıklanmaya hem de gelecekteuygulanabilecek bir eğitim idesinin olanakları açık kılınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The investigation of natural and cultural influences in the cultivation of thehuman individual poses an interdisciplinary problem. A philosophical viewnecessitates the integration of the objectively valid basic tenets of the theory ofevolution, human biology, paleoanthropology, social and cultural anthropology andthe sociology/psychology of education. In this study an overall view is presented bythe selection of relevant data from these fields of research. Individuation is studiedwith a view to its first known historical/ anthropological stages and the problem isdelineated by the search into cultural differentiations. This requires the knowledge ofthe general characteristics of our species combined with the special-culturalconditions of differentiated existences.The main thesis of this study is that human nature is a synthesis of nature andculture. The concept of humanized nature comes to the foreground. On this basis thegeneral phenomenon: the formation of the individual by the conditions in whichhe/she is brought up and adaptation to them are tried to be integrated by severalspecial sub-phenomena: adaptation to conditions and to adapt conditions to one?sself, that is, self-directed activity; changing and internalization of the culturalenvironment; rapid and slow maturity; creativeness and contentedness etc.In the conclusion, by establishing a relation between the idea of the freedevelopment of the individual and the phenomenon of historical consciousness, someprejudices are tried to be eliminated and prospects for the realization of an idea ofeducation are tried to be clarified.