İslam Hukuk metodolojisinde illet kavramı ve bilinme yolları
Cause and methods of in the method of Islamic Law
- Tez No: 188907
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. SABRİ ERTURHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
İslâm hukukunu doğru anlayabilmek için bu hukukunun kaynaklarıylametodolojisini yani fıkıh usûlünü iyi bilmek gerekir. Fıkıh usûlünün konusu, şer'ûdelillerle sabit olan şer'û hükümlerdir. Kitap, Sünnet, icma ve kıyas fıkıh usûlününasli delilerindendir. Kıyas, kendine özgü unsurları ve şartları bulunan bir işlemdir.?Ta'lil? son derece önemli bir kavramdır. Böylece hem nassların yorumlanması hemde kıyas yoluyla yeni çözümlere ulaşılmış olur. slam hukukunda bu konuya bukonuya özel bir önem atfedilmiştir.Araştırmamız, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümündearaştırmanın amacı, önemi ve araştırmada izlenen yöntemden bahsedilmiştir.Birinci bölümde illet kavramı ele alınmış, bu bağlamda illetin tanımı, tarihselarka planı, çeşitleri, şartları ve illetle yakınlık arzeden ıstılahlar üzerindedurulmuştur.kinci bölüm, tezin omurgasını oluşturmaktadır. Bu bölümde ta'lil problemiele alınmış, önce nasslar, gerekçeleri akılla kavranılabilen ve kavranılamayanşeklinde bir tasnife tabi tutulmuş, daha sonra illeti belirleme yöntemleri olan nass,icma ve istinbat detaylı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It must be necessary to know method of the Islamic law for understandingperfectly of Islamic law. Methos of Islamic law inerested in cannoinal judgament thatto know by lawful guide. The Holy Quran, sunna of the prophet, consensus andanalogy (al-Qıyas) are first guides of metod of Islamic law. Analogy is a method thathas got special elements and contidions. Justification is importand theme. n this wayboth interpreting texts and finding new solutions by analogy. This theme had beenexplained by Islamic law.Our study consists an introduction and two chapters. In the introduction,esteem and method of study had been explained.In the first chapter, cause had been explained and in the way cause of meanhistorycal background kinds of cause, the condions, the terms of related to the causehad been explained.The second chapter is basis of study. In this chapter justfications? problemhad been explained, first texts had been classfield to known and to unknown bymind. Later methods of determine of cause that text consensus and deducation hadbeen explained detaily.